4 günde binden fazla aile yerinden oldu

YEMEN 19 Kasım 2021 08:19
Videoyu Aç  4 günde binden fazla aile yerinden oldu

Yemen'in Hudeyde kentinde yaşanan çatışmalar insanlık dramına neden oldu.. Kentte çatışmalar nedeniyle son birkaç günde binden fazla ailenin evini terk ettiği bildirildi.


 Yemen hükümetine destek veren askeri güçlerin Hudeyde'nin bazı bölgelerinden çekilmesi ile birlikte Husiler bölgeye hakim oldu. Husilerin Hudeybiye'de bazı yerleri ele geçirmesiyle birlikte çatışmalar arttı ve yeni bir insanlık dramı daha ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Göç Örgütü raporuna göre, batı sahilinde çatışmaların yeniden alevlenmesi sonucu 11-14 Kasım'da bini aşkın aile evini terk etti.

"Bin 700 aile çatışma hatlarına yakın bölgede yaşamaya devam ediyor"

Ailelerden 895'inin Hudeyde'nin güneyindeki El-Hoha kentine, 129'unun Taiz'in batısındaki El-Muha'ya göç ettiği kaydedilen raporda, Hudeyde'deki durumun endişe verici olduğu, bin 700 ailenin çatışma hatlarına yakın bölgelerde yaşamaya devam ettiğinin altı çizildi.

Raporda ayrıca Uluslararası Göç Örgütünün, insani yardım alanında faaliyet gösteren ortaklarıyla söz konusu iç göçmenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştığı vurgulandı.

Yemen'de hükümete bağlı güçlerin Hudeyde'den çekilmesi

Yemen'de 11 Kasım'da hükümete destek veren 5, 6 ve 21. Amalika Tugaylarının ülkenin batı sahilinde Husilerle temas hattının ön cephelerinden Hudeyde'nin 163 kilometre güneyindeki Hoha kentine, 1. Tugayın ise ülkenin güneyindeki Aden iline bağlı Bir Ahmed bölgesine çekildiği belirtilmişti. 12 Kasım'da ise Husilerin, Hudeyde iline bağlı Tuhayta kentini ele geçirdiği duyurulmuştu.

Yemen hükümetine destek veren Ortak Askeri Güçlerin yaptığı yazılı açıklamada çekilmenin gerçekleştiği bölgelerin, Stockholm Anlaşması hükümleri gereğince silahtan arındırılmış ve siviller için güvenli bölgeler olduğu ifade edilmişti.

Yemen hükümetine bağlı SABA ajansında yer alan haberde ise batı sahilinde yaşananların hükümetin bilgisi dahilinde olmadığı bilgisi yer aldı.

Yemen hükümetine destek veren Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise söz konusu çekilmeyi yeniden konuşlandırma olarak nitelendirmiş ve bunun koalisyon güçlerinin ileriye dönük planları doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etmişti.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL