Arakan'lı Müslümanlara Uygulanan Bazı Yasaklar

ARAKAN 7 Aralık 2013 08:53
MÜSLÜMANLARA YAPILAN KÖTÜ UYGULAMALARDAN BAZILARI
MÜSLÜMAN KADINLARI SEKS KÖLESİ OLARAK KULLANIYORLAR Myanmar ordusu Arakanlı kadınları seks kölesi olarak kullanıyor. Güvenilir kaynaklardan gelen iddialar arasında Müslüman köylerinin boşaltılması, erkeklerin ve erkek çocukların keyfi tutuklanması, işkence, adil yargılanma haklarının verilmemesi gibi hususların yer aldığı, “Keyfi tutuklamalar korkusuyla erkeklerin köylerden kaçması, Müslüman kadınları ve kızları, Myanmar güvenlik güçlerinin tecavüz ve cinsel saldırılarına karşı savunmasız bırakıyor” değerlendirmesinde bulundu. ROHİNGYALI MÜSLÜMANLARIN TIP OKUMASINA MÜSAADE EDİLMİYOR Myanmar’da Rohingya Müslümanlarının Tıp Fakültesi’nde gitmesi yasak. Eyaletin Rohinglayarın çoğunlukta olduğu kuzey bölgesinde üniversite bulunmuyor ve Müslümanların, herhangi bir nedenle bölgeyi terk etmelerine de izin verilmiyor. Sadece eyalet başkenti Sittwe’de yaşayan çok az sayıda Rohingya, üniversite eğitimi alabiliyor. Bunlardan 25 yaşındaki Sayid Alum, Myinn Hlut köyünde Rohingya çocuklarına öğretmenlik yapıyor. Budistlerin kendilerini aşağıladığını belirten Alum, “Bize ‘vatandaş bile değilsiniz. Ne diye okula gidesiniz’ diyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi. İKİDEN FAZLA ÇOCUK YAPMAK YASAK Alınan karara göre Müslümanların ikiden fazla çocuk sahibi olmaları yasaklandı CEP TELEFONU KULLANMAK YASAK İNTERNET KULLANMAK YASAK CAMİLER KAPALI VE CENAZE NAMAZLARI RÜŞVETLE KILINIYOR Arakan’da bütün camiler halen kapalı. Cenaze namazına bile izin verilmiyor. Müslümanlar, ölüleri için gece saatlerinde yerel yöneticilere rüşvet vererek cenaze namazı kılabiliyor. EN BÜYÜK ZEVKLERİNDEN BİRİ MÜSLÜMAN YAKMAK Budistler  ateşe verdikleri müslümanlara yardıma gelen kişilere  “Su dökmeyin, bırakın ölsün diye tehtitlerde bulunuyorlar. BUDİST ÇETELERDEN KAMPLARLA KALAN MÜSLÜMANLARA TACİZ ATEŞİ Zorla kamplarda yaşamaya mecbur bırakılan müslümanlar, budist çeteler tarafından kamplara ateş edilmek suretiyle göç etmelerine neden oluyorlar.İşkence, ölüm ve tecavüzlerin hergün sistematik olarak müslümanlara uygulandığı Burma’da, Hükümet destekli çeteler halka ya ölümle yada sürgünle tehtit etmektedir.
Seyahat Yasağı
Rohingyalı Müslümanların Arakan dışında Myanmar’ın başka bölgelerine, şehirlerine gitmesi kanunla yasaklanmış durumda. Ama aynı halkın Budist olan insanları istedikleri yere özgürce gidebilmektedir. Bir yere gidilecekse, resmî makamlardan özel izin alınması gerekiyor. Bunun için bir dilekçe yazmak ve seyahat gerekçesini bildirmek gerekiyor. Eğer ziyaret sebebi görevli resmî makam tarafından onaylanırsa, seyahate izin çıkıyor. Bu işlemin ise minimum 2 ya da 3 aylık bir vakit aldığı belirtiliyor.
Evlenme Yasağı
Müslümanların nüfuslarının artmasını engellemek ve tamamını ülkeden çıkarmak için her türlü yol ve yöntem Myanmar devleti tarafından uygulanıyor. Bunlardan bir tanesini de evlenme yasağı oluşturuyor. Evlenecek kişilerin önceden resmî makamlardan izin almaları gerekiyor. Bu izin alma işi de bayağı bir çaba sarf etmeyi ve para harcamayı gerektiren bir prosedüre tâbi.
Yapılacak resmî işlemler sırasında istenen evraklar ve gösterilen muamele adeta Müslümanların evlenmesini imkânsız kılmaktadır. Yetkililer, evlilik izni almak isteyen çiftlerden yüksek miktarda vergi almakta, bu vergiler 50 bin ila 300 bin Kyat (800 $ – 3700 $ ) arasında değişmekte, evlenecek her kadın ve erkek tarafından ödenmek zorundadır. Bu verginin peşin ödenmesi gerekmektedir. Eğer peşin ödenmezse o zaman evlenmelerine izin verilmemektedir. Ancak vergiyi peşin ödeyenlerin dahi evlenme garantisi yoktur. Budist yetkili keyfi olarak evlenmeyi iptal edebilir. Bu durumda ödenen vergi de geri iade edilmemektedir. Ayrıca evlilik izni çıktıktan sonra en az 2 ya da 3 yıl beklemek gerekmektedir. Bu nedenle bazı çiftler evlenmek için kaçak olarak Bangladeş’e gitmektedir. Ayrıca evlenecek çiftleri de “muayene” adı altında rezilce ve onur kırıcı uygulamalara tâbi tutmaktadırlar.
Çocuk Sahibi Olma Hakkı
Myanmar devletinden yukarda bahsedilen şartlarda evlenme izni alan çiftler en fazla 2 çocuk sahibi olabilirler. 2’den fazla çocuk yapan hem çok ağır vergiye tabi tutuluyor, hem de evlenme izni iptal ediliyor. Ülkedeki kanunlara göre evlenme izni olmadan yaşamak yasak. Bu yasak daha çok Müslümanların yaşadığı bölgelerde uygulanıyor. Sadece Arakanlı Müslümanlar değil, ülkedeki diğer gruplar da bu yasağa tâbi. Bunu kontrol etmek için de, her yıl tüm aile bireylerinin toplu halde çektirdikleri bir fotoğrafı devlet yetkililerine teslim etmeleri zorunlu kılınmış. Her ölen ve yeni doğan çocuk için devlete vergi verme zorunluluğu bulunuyor.
Özel Hastane Zulmü
Hasta olan kişiler ancak özel hastanelere gidebilir. Dolayısı ile hastane yüzü görmeden hayatını kaybeden binlerce Müslüman bulunmaktadır.
Araç Sahibi Olunamıyor
Müslümanların araç sahibi olma hakları da yok. Müslümanlara araç ehliyeti verilmiyor.
Sabit Veya Cep Telefonu Ve İnternet Kullanma Hakları
Ayrıca sabit telefon ya da cep telefonu alma hakları da yok. İnternet zaten Arakan eyaletinde bulunmuyor. Olsa da, o haktan ancak Budistler yararlanabiliyor. Müslümanların interneti kullanmaları kesinlikle yasaktır.
Günde 4-5 Saat Elektrik
Ülkenin diğer bölgelerine elektrik verilirken, Arakan bölgesine günlük sadece 4-5 saat elektrik veriliyor.
Beton Ev Yapmak Yasak
Beton evler yapmaları yasak olan Müslümanlar, evlerini ahşaptan yapmak zorundadır. Devlete ait kabul edilen bu evler yanlışlıkla yanarsa ev sahibi devletin evini yakmaktan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaktadır.
İşyeri Açmak Yasak
Bir Müslüman iş yeri açabilmek için bir Budist’le ortaklık kurmak zorundadır. Bu ortaklıkta Budist, sermaye koymadan işletmenin yarısına ortak olmaktadır.
Hayvan Başı Vergi
Müslümanlar, hayvanları için her yıl devlete vergi ödemek zorundadır.
Keyfi Tutuklamalar
Bir Müslüman’a bir suç isnat edildiğinde kendisini savunma hakkı verilmemekte ve derhâl hapsedilmektedir. Polis ya da asker sebepsiz yere bir Müslüman’ın evine baskın yapabilmekte ve kendisine herhangi bir suçlamada bulunabilmektedir. Baskını yapanlar tutuklama yapmamak için rüşvet istediklerinde istedikleri rüşveti alamazlarsa kişiyi derhâl tutuklamaktadırlar.
Sokağa Çıkma Yasağı
Müslümanların saat dokuzdan sonra sokağa çıkması ve polisten izinsiz akraba ya da komşu ziyareti yapmaları yasaktır.
“Yabancılara Aittir‟
Müslümanların vatandaşlık hakları yoktur. Müslümanlara üzerinde “yabancılara aittir” ibaresi yazan özel beyaz bir kimlik verilir. Bu kimlik sadece bilgi amaçlıdır. Hiçbir geçerliliği yoktur.
Pasaport Ve Seyahat Yasak
Müslümanlara pasaport verilmemektedir. Komşu Bangladeş’e geçmek için geçerli bir belge düzenlenmekte, bu belge bazen geri dönüşte kabul edilmemekte ve bu kişiler ülkelerine geri dönememektedirler.
Müslümanların seyahat özgürlüğü yoktur. Bir Müslüman, köyünden başka bir köye gitmek için devlete vergi verip izin almak zorundadır.
Köle Gibi Çalıştırmak Serbest
Müslümanlar hiçbir ücret almadan devlet ya da Budistlerin işlerinde çalıştırılmaktadır.
Aile Bireyleri Her Yıl Fotoğraf Vermek Zorunda Tüm aile bireylerinin tamamının yer aldığı bir fotoğraf her yıl hükümet yetkililerine teslim edilmek zorundadır. Doğan her çocuk ve ölen her aile bireyi için devlete vergi verilmesi zorunluluğu vardır.
Camii Ve Medreseye İzin Yok
Devletten izinsiz mescit ve medreselerin tamiri yapılamamaktadır. Bu yasağı denetleyebilmek için de rutin bir uygulama olarak mescit ve medreseler yılda üç defa fotoğraflanmak zorundadır. İzinsiz tadilat yapılması durumunda altı aydan altı yıla kadar hapis cezası ve para cezası uygulanmaktadır. Son 20 yılda yeni cami veya medrese yapımına asla izin verilmemiştir.
NOT: Bu dosya hazırlanırken Güney Asya Stratejik Araştırma Merkezi (GASAM) ın yapmış olduğu Arakan 2013 raporundan ve “Dünden Bugüne Arakan” kitabından ve farklı arakan haber kaynaklarından faydalanılmıştır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X