50 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da toplandı

FİLİSTİN 17 Nisan 2022 10:58
Videoyu Aç 50 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da toplandı

​​​​​​​Sabah namazının ardından gerçekleştirilen baskında sergilenen vahşete ve İşgalcinin tüm engellemelerine rağmen Mescidi Aksa'da yine 50 bin kişi toplandı.

 

Bugün (15 Nisan Cuma) sabah namazının ardından işgal güçlerinin Mescidi Aksa'ya düzenlediği baskında sergilediği vahşete ve Mescidi Aksa'ya ulaşılmasını engellemek amacıyla yürüttüğü tüm çalışmalara rağmen yine de Cuma namazında Mescidi Aksa'da 50 bin kişilik bir cemaat toplandı. 

Filistin'in 1948'de işgal edilmiş bölgesinden, işgal altındaki Kudüs'ten ve Batı Şeria bölgesinden on binlerce Filistinli Cuma namazlarını Mescidi Aksa'da kılmak için buraya akın etti.

Ramazan'ın ikinci Cuması olan bugün, işgal güçlerinin tüm engellemelerine rağmen yine de Cuma namazında elli bin kişinin toplandığı belirtildi.

İşgal güçlerinin Müslümanların Mescidi Aksa'ya ulaşmasını engellemek için Eski Şehir'in sur kapılarında, Mescidi Aksa'ya çıkan caddelerde ve bu mabedi saran mahallelerde kalabalık askeri gruplar ve polis ekipleri oluşturdukları, denetim bahanesiyle insanların Mescidi Aksa'ya doğru ilerlemelerini zorlaştırdıkları ve birçoklarına da engel oldukları belirtildi. 

İşgal güçleri, Mescidi Aksa'ya sabah namazı sonrasında yaptıkları baskında da burayı adeta savaş alanına dönüştürmüş, cemaate plastik mermilerle, gaz bombalarıyla, ses bombalarıyla ve coplarla saldırmış, sonra Kıble Camisi'nin içine girerek burada itikafa girmiş olan 2 bin kişi de dahil olmak üzere bütün herkese saldırmış, sonra da 400 kişiyi gözaltına almışlardı. 

İşgal güçlerinin sabahki saldırılarında 152 kişinin yaralı olarak hastanelere nakledildiği, bazı kişilere de olay yerinde müdahale edildiği haber verildi. 

Kisvani: İşgalciler Mescidi Aksa'da 400 kişiyi gözaltına aldı

Mescidi Aksa'nın imamlarından Şeyh Ömer El-Kisvani, işgal güçlerinin bugün sabah namazından sonra yaptığı baskının ardından Kıble Mescidi'nden 400 kişiyi gözaltına aldığını söyledi. İşgalci sabah namazının kılınmasının hemen ardından düzenlediği baskında Kıble Camisi'nin kapılarını kapatarak cemaatin dışarı çıkmasını engellemişti.

El-Kisvani, El-Cezire kanalına yaptığı açıklamada; "İşgal güçleri Mescidi Aksa'yı adeta askeri bir kampa dönüştürdü ve namaz kılanlara karşı çok geniş çaplı bir yıldırma operasyonu gerçekleştirdi." ifadesini kullandı.

Kisvani, gözaltı operasyonunu gerçekleştirmek için Mescidi Aksa'nın kapılarını önce kapattığını, operasyonu tamamladıktan sonra kapıları yeniden açtığını, gözaltına alınanları da El-Meğaribe kapısından çıkarıp götürdüğünü ifade etti.

İşgal polisi ise 300 kişinin gözaltına alındığını ve Mescidi Aksa'nın kapılarının yeniden açıldığını bildirdi.

Bu arada Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada işgal güçlerinin sabah namazının ardından gerçekleştirdiği baskından sonra 152 kişinin aldığı yaradan dolayı Kızılay'ın El-Mekasıd Saha Hastanesi'ne nakledildiğini, yaralananların bir kısmına da olay yerinde müdahale edildiğini belirtti.

Filistin halkının direnişi karşısında fanatik yahudilerin Mescidi Aksa içinde kurban kesme planlarını engelleyeceğini açıklamak zorunda kalan işgal rejimi bunun intikamını almak amacıyla bugün sabah namazının hemen ardından Mescidi Aksa'ya baskın düzenleyerek namazdan çıkan insanlara hunharca saldırmıştı.

 

Kaynak : Haksöz Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...



Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL