Arakan'da SON DAKİKA ! 3'ü çocuk 7 kişi vahşice katledildi

ARAKAN 16 Ocak 2014 11:20
Myanmar'da, Müslümanlara yönelik şiddet olaylarına sahne olan Arakan (Rakhine) bölgesi, 13 ocak günü yeni bir vahşete sahne oldu. islahhaber.net-HABER Cunta ordu ve güvenlik güçlerinin 13 Ocak sabahı Müslümanlara ait bir eve baskın düzenlemesi sonucu çıkan olaylarda 3'ü kadın, 3'ü çocuk ve 1 adamın öldüğü 4 kişinin ağır yaralandığı bildirildi. Çıkan olaylar sonrasında ise 100 kişinin de tutuklandığı kaydedildi. Görgü tanıklarının vermiş olduğu bilgilere göre sabah saatlerinde bir eve baskın düzenleyen cunta güvenlik  güçlerinin evde bulunan kadının değerli takılarını istedi. Cunta askerlere direnen kadın, değerli takılarını vermemesi üzerine, güvenlik güçlerinin kadına tecavüz ettiği ve daha sonra öldürdüğü bildirildi. Çıkan olaylar esnasında, evde buluan çocukların çığlığını duyan köylüler olay yerine  akın etmesi ile şiddet daha çok alevlendi. Olayların büyümesi ile cunta güvenlik güçleri gelen köylülere ateş açması sonrasında 3'ü kadın, 3'ü çocuk ve 1 adamın öldüğü 4 kişinin ağır yaralandığı bildirilirken, çıkan olaylar sonrasında ise 100 kişinin de tutuklandığı bildirildi.
Burma Rohingya Teşkilatı salı gününden beri tutuklamarın devam ettiğini söylerken  olay sonrası bir basın açıklası gerçekleştirdi.
Cunta yönetime ait asker,polis, güvenlik güçleri ve Budist çeteleri sürekli Müslümanların Pirinç, Hayvan ve değerli bulunan eşyalarını yağmaladıklarına dair elimizde raporı bulunmaktadır.
Burma Rohingya Teşkilatı olarak BM, İKÖ, AB, İngltere ve ABD'ye seslenerek;
1) BM' nin Burma Hükümetine, Rohingya'lı Müslümanların hayatlarını korumak için müdahele etmesini,
2) 7 kişinin vahşi bir şekilde öldürüldüğü bölgede, geniş çaplı bir soruşturma yapılması için bağımsız bir soruşturmanın desteklenmesi
3) Rohingya Müslümanlarına karşı sürekli yapılan şiddet olaylarının durdurulması için Devlet başkanı Thein Zein hükümetine baskı oluşturulmasını istediklerini ifade ettiler.
Olay esnasında Cunta yönetim tarafından vahşice öldürülen bir bayan
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...