969 isimli Budist terör örgütü Arakan'da camiye saldırdı

ARAKAN 2 Temmuz 2016 23:46
Videoyu Aç 969 isimli Budist terör örgütü Arakan'da camiye saldırdı

969 isimli Budist örgüt Arakan'da doğu Rohingyalıların tarihi camisini tahrip ediyor.

969 isimli Budist örgüt Arakan'da doğu Rohingyalıların tarihi camisini tahrip ediyor. 

Arakan gözlemevinin söylediğine göre Budist radikaller Mandalay'a bağlı Bogo bölgesinde Myanmar emniyet güçlerinin işbirliği ve provokasyonla müslümanlara ait tarihi mescidi yıkmaya çalıştı. Gözlemevi, Emniyet güçlerine ait birimlerin mescide yapılan saldırıya sivil kıyafetle katıldığını ilave etti. Rohingyalı aktivist Muhammed Eyyüb Saidi " Ang San Su Çi hükümeti Myanmar'da radikal Budist çetelerini müslümanlara, şehirlerine ve kutsal eşyalarına saldırmaları konusunda serbest bırakarak demokrasinin arkasına saklanıyor ve eski askeri başkan Thein Sein'in yolundan gidiyor." dedi.

Kuşatma altına alınan Arakan yalan haberlerle suçlanıyor.

Arakan Haber Ajansı AHA'nın verdiği habere göre, Myanmar Hükümeti, bir haftadır halka yönelik yalan ithamlarla yüzleşen Arakan'ın Kyoko beldesinin güneyinde bulunan Firafuk bölgesini kuşatmayı sürdürüyor. Bu yalan ithamlar Arakan halkının kıyafet çaldığını, kadınların altın ziynet eşyalarını yağmaladığını ve kadınlara saldırdığını ifade ediyor.

Bölgedeki bir vatandaş şu açıklamayı yaptı:
"Biz vatanımızda gerçekten de zor ve bir o kadar garip bir durumla karşı karşıyayız. Myanmar Hükümeti halktan bir takım kişileri tutuklamasına rağmen yine de sınırlarımıza yeni sınırlar çizmeye, dikenli teller örmeye kalktı. Öyle ki kaçınılması imkansız bir kuşatma altına girdik.

Hiçbir şekilde bu kuşatmadan dışarı adım atmamız mümkün olmayacak."

Kaynak : Medyatimes
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X