ABD: “POMPEO, ÇAVUŞOĞLU’NA GÜVENCE VERDİ”

GÜNDEM 21 Aralık 2020 08:40
Videoyu Aç ABD: “POMPEO, ÇAVUŞOĞLU’NA GÜVENCE VERDİ”

ABD’den yapılan açıklamada, ‘ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun S-400 yaptırımları hususunda Çavuşoğlu’na güvence verdiği’ detayı ortaya çıktı. Pompeo, Çavuşoğlu ile görüşmesinde ayrıca S-400 meselesini çözmeye ve NATO sistemlerine uyumlu alımlar yapma taahhüdüne bağlı kalma çağrısında da bulunmuş.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Türkiye'ye karşı 14 Aralık'ta açıklanan S-400 yaptırımları sonrasında mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefon görüşmesi yaparak yaptırımların Türk askeri kapasitesini zayıflatmayı amaçlamadığı yönünde güvence verdiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cale Brown'ın açıklamasına göre bu hafta içinde yapılan görüşmede Pompeo Çavuşoğlu'na, "yaptırımların amacının Rusya'nın önemli gelirlere, erişim ve nüfuza ulaşmasını engellemek olduğunu" vurguladı.

Brown, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerine yönelik yaptırımların "Türkiye'nin ya da herhangi bir müttefik ya da partnerin  askeri kapasitesini ya da muharebe gücünü zayıflatma niyeti taşımadığını" ifade etti.

"S-400 Meselesini Çözün!"

Pompeo'nun görüşmede ayrıca Çavuşoğlu'nu, "S-400 meselesini ABD ile Türkiye arasında savunma alanında on yıllara dayanan işbirliğine uygun bir şekilde çözmeye ve NATO sistemleriyle uyumlu alımlar yapma taahhüdüne bağlı kalmaya" çağırdığı da kamuoyu ile paylaşıldı.

Washington'ın "ABD'nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma" (CAATSA) yasası çerçevesinde Pazartesi günü açıkladığı yaptırımlarla, kurum olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile SSB Başkanı İsmet Demir ve üç üst düzey SSB yetkilisi hedef alınmıştı. Yaptırımlar uyarınca SSB'ye tüm Amerikan ihracat izinleri ve yetkilendirmeleri ile krediler yasaklanmış, listeye alınan SSB yetkililerinin de ABD'deki mal varlıkları dondurularak vize kısıtlamaları getirilmişti.

Kararda, yaptırımların Rusya'nın "geniş yelpazede sürdürdüğü tehlikeli faaliyetleri" hedef aldığı, Türkiye'nin askeri kapasitesini ya da muharip gücünü zayıflatmayı amaçlamadığı da belirtilmişti.

Hizb-ut Tahrir, S 400’ler Hakkında Açıklama Yayınlamıştı

Türkiye-Rusya S-400 Anlaşması ve Yankıları

Hizb-ut Tahrir Merkezi Medya Ofisi, Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşması ile ilgili sorulan bir soruya 04 Nisan 2019 tarihinde verdiği cevapta kısaca şu hususları dile getirmişti.

Anlaşmanın uygulanmasının nasıl olacağı ilgili beklentilere gelince, olasılıklar şöyledir:

A- Amerika ile yakın siyasi ve ekonomik ilişkileri nedeniyle Türkiye, anlaşmanın devam etmemesine karar verip, S-400 yerine Rusya’dan helikopter gibi taktik silahlar satın alarak anlaşmayı telafi edebilir. Zira bu tür taktik silahlar, NATO veya ABD’nin hasmane tepkisine neden olmayacak ve böylece Türkiye, Amerika’dan güvenliğini koruyan savunma teçhizatı almaya devam edecektir... Savunma Bakanlığı görevini vekâleten sürdüren Patrick Shanahan Salı günü Pentagon’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Umarım sorunu çözeceğiz ve böylece (Türkiye) Patriotlar ve F-35’ler olmak üzere doğru savunma ekipmanına sahip olacak” açıklamasında bulundu.”

B- Ya da Amerikalılar, “Yunan çözümünü” önerebilirler. Yani Rus füzelerini depoda tutarak çürümeye terk edilmesi, karşılığında 3,5 milyar dolar değerinde ABD’den Patriot bataryalarının satın alınması. Yunanistan’daki Rus füzelerinin öyküsü şöyledir: Moskova, Kıbrıs’a S-300 satmıştı, ancak Ankara kıyameti koparınca Atina, Türkiye ile krizden kaçınmak için füzeleri Kıbrıs’a vermek yerine depoya koymuştu. Bu, Türklerin Rus füzelerine ödeyecekleri iki buçuk milyar dolara ek olarak bu bedeli de ödeyecekleri anlamına gelir! Bu çözüm, Donald Trump’a da kesinlikle uygundur. Ancak yüksek maliyeti nedeniyle hükümet muhalefetin sert eleştirilerine maruz kalacak, izlediği yanlış dış politikaların kurbanı olarak Türk halkının paralarının heder edildiği suçlamasıyla karşı karşıya kalacaktır.

C- Ya da Rusya’yı kızdırmamak için bu sistemin, Hindistan gibi üçüncü bir ülkeye gönderimi yapılabilir ki bu, Amerika’nın Çin’i kuşatma stratejisiyle de örtüşmektedir.

 

Kaynak : Köklü Değişim
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL