ABD, Afganistan’da Atılan İslam’a Hakaret İçerikli Broşür Nedeniyle Özür Diledi

AFGANİSTAN 7 Eylül 2017 15:07
Videoyu Aç ABD, Afganistan’da Atılan İslam’a Hakaret İçerikli Broşür Nedeniyle Özür Diledi

Amerika Birleşik Devletleri ABD Kuvvetleri, Afganistan’da uçaklardan attığı bir el ilanında İslam’a ve Müslümanlara aşırı saldırgan davrandıklarını kabul ederek özür diledi.

Amerikalı yetkililer, Pervan Vilayetinde atılan el ilanlarını basın açıklamasında paylaşmasa da İslam Emirliği Taliban Hareketi, ABD’nin İslam dinine hakaret eden el ilanlarını yayınladı.

Pervan Vilayetinde halka atılan el ilanlarında bir aslanın üzerinde ‘Allah’tan başka ilah yoktur, Muhammed Allah’ın resulüdür’ yazılı bir keçi veya köpeği kovaladığı resmedilmişti.

Resim, Afganistan’daki gerçek savaş durumunu yansıtmamakla birlikte Amerikalıların ve Kabil Hükumetinin İslam’a bakış açısını gösterdiği değerlendiriliyor.

Taliban savaşçıları, el ilanlarının atılmasının ardından aynı vilayette yer alan Afganistan’daki en büyük ABD askeri üssü Bagram’a saldırı düzenledi. Saldırıda 20 ABD askerinin öldüğü ifade edildi.

İsrail tarafından finanse edilen Demokrasi Destekleme Kurumu adına faaliyet gösteren CIA kaynaklı bir haber-analiz sitesi Taliban’ın söz konusu el ilanının intikamı olarak başka saldırılar da düzenleyeceğini tahmin ediyor.

Afganistan Birleşik Görev Komutanlığı Komutanı Tümgeneral James Linder, konuya ilişkin açıklamasında ‘ABD Kuvvetlerince Pervan Vilayetine atılan el ilanlarında Müslümanlara ve İslam dinine karşı yanlışlıkla aşırı saldırgan davranılmıştır’ dedi.

İslam’a yönelik saldırganlıklarından ötürü özür dileyen Amerikalı komutan, ‘dünyanın her yerindeki Müslüman ortaklarımıza saygı duyuyoruz’ şeklinde konuştu.

Taliban: Kelime-i Tevhide Hakaret Eden ABD Askerlerini Vurduk; 20 ABD Askeri Öldü

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketi Çarşamba günü akşam düzenlediği canlı bomba eylemiyle Amerika Birleşik Devletleri ABD’nin Afganistan’daki askeri üssünü vurdu.

Kuzeydeki Pervan Vilayetinde yer alan Bagram Askeri Üssüne yönelik saldırıda onlarca ABD askerinin öldüğü ve yaralandığı kaydedildi.

El İmarat Medya’nın bölgeden aktardığı haberde Muhammed İdris adındaki Taliban savaşçısının Bagram Askeri Üssünün kapısında patlayıcı yüklü motosikletiyle saldırı düzenlediği bildirildi.

Saldırıda en az 20 Amerikan askerinin öldüğü ifade edildi.

Bilinmeyen bir nedenle Bagram Askeri Üssünün 3 numaralı kapısında toplanan Amerikan askerlerini hedef alan saldırı, uluslararası ajanslarda son dakika haberi olarak geçti.

İslam Emirliği Taliban Hareketince yapılan açıklamada saldırının Amerikan askerlerinin Kelime-i Tevhide yönelik hakaretlerinin intikamı olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

Kaynak : Asyaninsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL