ABD, Tabka'yı IŞİD'ten alıp PYD/YPG'ye bıraktı!

GÜNDEM 12 Mayıs 2017 11:59
Videoyu Aç ABD, Tabka'yı IŞİD'ten alıp PYD/YPG'ye bıraktı!

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, IŞİD'ın Tabka ilçesi ve Tabka Barajı'nı PYD/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine bırakarak bölgeden çekildiğini açıkladı.

Suriye'de, IŞİD kontrolündeki Rakka'ya bağlı Tabka ilçesi ve Tabka Barajı, ABD destekli PYD tarafından tamamen ele geçirildi. Böylece PYD/PKK ilçenin tamamında kontrolü sağlamış oldu. 

Suriye'de ABD öncülüğündeki  IŞİD karşıtı koalisyon, IŞİD'ın Tabka ilçesi ve Tabka Barajı'nı PYD/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) bırakarak bölgeden çekildiğini açıkladı.

Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonundan yapılan yazılı açıklamada, "Suriye Arap Koalisyonu ve ortağı SDG, Tabka Barajı, Tabka şehri ve yakınındaki havaalanının kurtarılmasını 10 Mayıs'ta tamamladı." ifadesine yer verildi.

IŞİD'ın Tabka Barajı ve Tabka şehrinin geri kalan kısmını teslim etmeye zorlandığı belirtilen açıklamada, Tabka'nın alınmasıyla Rakka'nın daha da izole edildiği aktarıldı.

Açıklamada, SDG maum sivilleri korumak(!) ve yüz binlerce Suriyelinin içme suyu, tarım ve elektrik ihtiyacını karşılayan barajın altyapısını korumak için IŞİD'ın şehri teslim etmesini kabul etti. Koalisyon kaçan savaşçıları takip edip sivillere zarar vermeden vurulabilecek olanları hedef aldı." ifadeleri de kullanıldı.

70 IŞİD MENSUBU ÖLDÜRÜLDÜ

Ayrıca açıklamada, Tabka operasyonunda 70 IŞİD üyesinin öldürüldüğü bilgisi paylaşıldı.

ABD geçen mart ayında SDG unsurlarını helikopterlerle Tabka'nın güneyine geçirmiş, Apache tipi saldırı helikopterlerle havadan destek vererek Tabka operasyonunu başlatmıştı.

Kaynak : Dünya Bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL