ABD Başkanı Trump'tan İran'a yeni tehdit

GÜNDEM 4 Temmuz 2019 11:17
Videoyu Aç ABD Başkanı Trump'tan İran'a yeni tehdit

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın zenginleştirilmiş uranyum stoğu konusundaki son adımı sonrası Twitter hesabından tehditte bulundu.

Trump’ın Twitter’daki paylaşımında şu ifadeler yer aldı;

“İran yeni bir uyarıda bulundu. Ruhani, eğer yeni bir nükleer anlaşma yoksa uranyum miktarını istedikleri miktarda artıracaklarını söylüyor. Tehditlerin konusunda dikkatli ol İran. Tehditler daha önce kimseye olmadığı kadar dönüp yine sana zarar verebilir.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün yaptığı açıklamada, 7 Temmuz'dan itibaren zenginleştirilmiş uranyum seviyesini yüzde 3,67 seviyesinin üzerine çıkaracaklarını söyledi. Ayrıca nükleer anlaşmada yer alan ülkelerin vaadlerini yerine getirmemeleri halinde 7 Temmuz’da anlaşma öncesine döneceklerini belirtti.

Ruhani, “Karşı taraf, sözlerini yerine getirdiğinde, uranyum zenginleştirmemizi, sözleşmede öngörülen 300 kg sınırının altına indireceğiz” dedi.

İran, geçtiğimiz Mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ay yaptırımları sıklaştırmasına cevap olarak zenginleştirilmiş uranyum üretimini hızlandıracağını açıkladı. Tahran, Washington’ın bütün ülkelerden yaptırıma uğramamaları için İran’dan petrol ithalatını durdurmasını istemesini ‘ekonomik savaş’ olarak nitelendirmişti.

Tahran’ın açıklaması, ABD’nin bir yıldan fazla süre önce anlaşmadan geri çekilmesinden bu yana anlaşmanın şartlarını ihlal eden ilk büyük hamleyi işaret ediyor.

Öte yandan Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) tarafından yapılan açıklamada, İran’ın 300 kilogramlık uranyum stok tavan sınırını aştığı belirtildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL