ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 10 bini geçti

DÜNYA 6 Nisan 2020 20:25
Videoyu Aç ABD’de Covid-19’dan ölenlerin sayısı 10 bini geçti

New York Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Mark Levine, sadece hastanede değil evlerinde de ölenlerin bulunduğunu söyleyerek, "Halihazırda bütün morglar dolu. Aileler, cenaze evleri ve mezarlıklar, artan cenazelerin defniyle artık başa çıkamıyor. Bundan dolayı yakında ‘geçici definlere' başlayacağız. Bunda muhtemelen, New York parkları mezarlık olarak kullanılacak" dedi.

Dünya genelinde korona virüsü salgının en fazla görüldüğü ABD’de, vaka ve ölümlerin neredeyse yarısı New York’ta görülüyor.

New York’ta Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı 130 bini geçti. New York Valisi Andrew Cuomo düzenlediği basın toplantısında, eyalette 130 bin 689 kişinin virüse yakalandığını, 4 bin 758 kişinin de öldüğünü söyledi.

Okulların ve açık kalması zorunlu olmayan iş yerlerinin 29 Nisan’a kadar kapalı kalacağını belirten Cuomo, sosyal mesafe kurallarına uymayanların ise 1000 dolara kadar para cezası ödeyeceğini ifade etti.

‘BÜTÜN MORGLAR DOLDU’ 

New York Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Mark Levine, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, salgında hayatını kaybedenlerin her gün artmasından dolayı cenazelerin geçici olarak parklara gömülebileceğini belirtti.

Levine, New York’ta salgının sağlık sistemi ile morgların ve cenaze evlerinin sınırlarını zorladığını belirterek, “11 Eylül’e eşdeğer bir durumla uğraşıyoruz. Hastane morgları, cenaze evleri, mezarlıklar da öyle. Daha fazla kaynağa ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Normal bir hastane morgunun ortalama 15 ceset tutabildiğini ve halihazırda bütün morgların dolu olduğunu belirten Levine, hastanelere her biri 100 cenazelik, 80 soğutucu kamyon gönderildiğini kaydetti. Levine, covid-19’dan dolayı sadece hastanede değil evlerinde de hayatını kaybedenlerin bulunduğuna dikkati çekerek “Aileler, cenaze evleri ve mezarlıklar, artan cenazelerin defniyle artık başa çıkamıyor” açıklamasında bulundu.

Coronavirus nedeniyle ABD'de hayatını kaybedenlerin sayısı 24 saatte bin 750 kişi artarak 10 bin 366’a yükseldi.

Virüs tespit edilenlerin sayısı ise son 24 saatte 15 bin 410 kişi artarak 352 bin 083’e çıktı.
 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...