ABD'de İslamofobi ile Mücadele Yasası onaylandı

ABD 16 Aralık 2021 07:07
Videoyu Aç ABD'de İslamofobi ile Mücadele Yasası onaylandı

Uluslararası İslam karşıtlığı ile Mücadele Yasa tasarısı ABD Temsilciler Meclisi'nde onaylandı. Din özgürlüğünün temel hak olduğu, eşitlik ilkesinin savunulduğu ifade edildi.

 
Yabancı karşıtı ve İslamofobi yanlısı politikaların ABD’de artışı devam ediyor.

Bilhassa ABD Başkanı Donald Trump'ın 2016 Başkanlık seçim sürecinde kullanmaya başladığı göçmen karşıtı ve İslamofobik söylemler Biden döneminde ABD Temsilciler Meclisi'ne konu oldu.

Buna göre ABD Temsilciler Meclisi, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde dünya çapında İslamofobi ile mücadele  için bir birim kurulması ve özel temsilci atanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

ABD Temsilciler Meclisinin ilk başörtülü Müslüman kadın vekili olan İlhan Omar'ın sunduğu "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Yasası" başlıklı tasarı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda 212'ye karşı 219 oyla kabul edildi.

Omar, oylama öncesi yaptığı konuşmada, "Sırf siyasi ajandalarına uyduğu için bizi ırk, etnik köken, cinsiyet ya da dini çizgilere ayrılmış görmek isteyen kişiler var. Ancak Amerikan halkı olarak bağnazlığın her şekline karşı birlik olmamız gerektiğine inanıyorum" ifadesini kullandı.

Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Yasası

Tasarı, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde dünya çapında İslamofobi ile mücadele için bir birim kurulması ve özel temsilci atanmasını öngörüyor.

Senato Genel Kurulunda gelecek günlerde oylanması beklenen tasarı, burada da kabul edilirse yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden'ın onayına sunulacak.

Beyaz Saray'dan dün yapılan açıklamada da Biden'ın tasarıya destek verdiği bildirilmişti.
Kaynak : Milli Gazete
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL