ABD'den Çin'e seyahat edecek vatandaşlarına uyarı

DÜNYA 5 Ocak 2019 09:37
Videoyu Aç ABD'den Çin'e seyahat edecek vatandaşlarına uyarı

ABD Dışişleri Bakanlığı, iki Kanadalının Çin’de tutuklanmasının ardından vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. Bakanlık, Çin’e gitmeyi düşünen ABD’lilere “yerel kanunların keyfi uygulanışından ötürü bunu dikkatlice düşünmeleri” uyarısını yaptı.

ABD, Çin’e gitmeyi düşünen ABD’lilere yerel kanunların keyfi uygulanışından ötürü bunu dikkatlice düşünmeleri uyarısını yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı, iki Kanada vatandaşının Çin’de tutuklanmasının ardından bir uyarı yayınlayarak, Çin’i ziyaret eden Amerikalıların daha ​​temkinli olmalarını istedi.

Uyarıda ABD vatandaşlarına Çin’den çıkmalarının keyfi olarak engellenebileceği hatırlatılırken, “Yetkililer çok kısa süreli ihbarlarla ülkeden çıkışınızı engelleyebilir ve seyahat yasağı koyabilir” ifadesi kullanıldı.


ABD Dışişleri Bakanı’ndan uyarı

Fox News kanalına verdiği röportajda bu konuda yorumda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Dışişleri Bakanlığı’nın, ABD’lilerden tehlikeyi anlamalarını istediğini ancak Çin’e gitmeye devam edebileceklerini söyledi.

Pompeo, bu konuda oraya gidenler için en büyük tehlikenin, geri dönmelerine izin verilmemesi olacağını dile getirdi.


Çin’den ABD’nin uyarısına ilk açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Pekin'de düzenlediği basın toplantısında ABD’nin seyahat uyarısına ilişkin açıklamada bulundu.

ABD vatandaşları dâhil Çin'i ziyaret eden bütün yabancıları memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Lu, geçen yıl Çin'e gelen ABD vatandaşlarının sayısının Çin'in güvenli bir ülke olup olmadığı konusunda da yeterli bilgi verdiğine dikkat çekerek, “Tabi ki, bu yabancı vatandaşların Çin yasalarına karşı saygı duymalarını bekliyoruz” dedi.

Çin, geçtiğimiz ay iki Kanadalıyı ülkenin güvenliğini tehlikeye attıkları gerekçesiyle gözaltına almıştı. İki Kanadalının, Çinli Huawei Şirketi’nin Mali İşler Direktörü Meng Vancou’nun ABD’nin isteği ile 1 Aralık’ta Kanada’da gözaltına alınmasından sonra tutuklanması, misilleme olarak yorumlanmıştı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL