ABD'den Güney Kore ve Japonya'ya uçaksavar füze satışı

DÜNYA 18 Mayıs 2019 17:50
Videoyu Aç ABD'den Güney Kore ve Japonya'ya uçaksavar füze satışı

ABD, Kuzey Kore’nin füze denemeleri noktasında gerilim arttığı bir zamanda dün, Güney Kore ve Japonya'ya uçaksavar füze satışını onayladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Washington’un, SM-2 Block IIIB model 94 füzeye ek olarak, 313.9 milyon dolara eğitim vermek için Seul 12 komuta ve kontrol sistemlerini satmayı kabul ettiği belirtildi.

Washington ayrıca, Tokyo'ya 317 milyon dolarlık 160 uçaksavar füzesi satımı için de yeşil ışık yaktı. Açıklamada ayrıca, bu satışların bölgedeki güç dengesini etkilemediği ifade edilirken, Kongre’nin bu kararları bir ay içinde veto edebilme hakkı olduğu aktarıldı.

Güney Kore Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore geçtiğimiz hafta, kısa menzilli olduğu düşünülen 2 füze denemesi daha gerçekleştirdi. Bu da ABD ile mevcut gerilimin şiddetini arttırdı.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bu deneme, Pyongyang 2017 yılının Kasım ayında füze fırlatmayı bırakmasının ardından ikinci kez oldu.

Geçtiğimiz Şubat ayında, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump, ikinci bir zirvede anlaşmaya varamamıştı.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...