ABD'den İran'a gözdağı: Güçle karşılık veririz

GÜNDEM 8 Mayıs 2019 20:37
Videoyu Aç ABD'den İran'a gözdağı: Güçle karşılık veririz

ABD'nin İran Özel Temsilcisi tarafından yapılan açıklamada, İran'ın bölgede ABD'ye veya müttefiklerine yönelik bir saldırısına güçle yanıt vereceğini söyledi

ABD'li diplomat, İran'a yönelik uygulanan 'maksimum baskı' politikasında bir değişikliğe gidilmeyeceğini belirtirken, İran'ın nükleer anlaşmadan doğan bazı yükümlülüklerinden vazgeçeceği yönündeki açıklamalarının uluslararası normlara aykırı olduğun ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde ABD, İran kuvvetlerinin bölgedeki ABD askerlerine yönelik bir saldırı hazırlığında olduğu iddiasıyla bölgeye bir uçak gemisi göndermişti.

ALMANYA: İRAN'LA ANLAŞMAYI SÜRDÜRMEK İSTİYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için bu ülkeyle yapılan nükleer anlaşmayı sürdürmek istediklerini söyledi.

Maas, Dışişleri Bakanlığı'nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durduracağına yönelik ifadelerini değerlendirdi.

İran'ın açıklamasını büyük endişeyle karşıladıklarını ifade eden Maas, ''Bizim tutumumuz açık. Biz bu anlaşmayı özellikle İran'ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek için muhafaza etmek istiyoruz." dedi.

Maas, nükleer anlaşmanın Avrupa'nın güvenliği için de önemli olduğuna dikkati çekerek, ''İran'ın bugün attığı adıma rıza göstermiyoruz." ifadesini kullandı.

Almanya ve müttefiklerinin, nükleer anlaşmadan yana olduğunun altını çizen Maas, bu nedenle İran'dan da anlaşmayı tümüyle yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.

Bölgede gerilimin artmasını istemediklerine vurgu yapan Maas, bölgedeki istikrarı tehlikeye sokacak adımlardan kaçınılması gerektiğini dile getirdi.

Heiko Maas, bu bağlamda İran'ın Suriye ve Yemen'deki füze programını da oldukça sorunlu gördüklerini belirtti.

Maas, ABD'nin nükleer anlaşmadan ayrılmasına rağmen diğer katılımcılarla anlaşmada ilerlemeye hazır olduklarını yineledi.

Kaynak : HABERTURK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...