ABD'den Körfez'de uçuş yasağı

DÜNYA 21 Haziran 2019 14:15
Videoyu Aç ABD'den Körfez'de uçuş yasağı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Havacılık Dairesi (FAA), Basra ve Umman Körfezleri’nin İran hava sahasında kalan bölgelerine uçuş yasağı getirdi.

Körfez sivil uçuşlara kapatıldı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Havacılık Dairesi (FAA), Basra ve Umman Körfezleri’nin İran hava sahasında kalan bölgelerine uçuş yasağı getirdi. FAA, Twitter üzerinden yayınladığı mesajla ABD’de kayıtlı uçakların, konuyla ilgili ikinci bir açıklamaya kadar söz konusu bölgede uçamayacağını duyurdu. Duyuruda, bölgede yoğunlaşan askeri faaliyetler ve artan siyasi gerilimin, sivil havacılık bünyesindeki uçaklar için bir tehlike oluşturabileceği vurgulandı. İran dün Hürmüz Boğazı yakınlarında, kendi hava sahasında seyreden ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıklamıştı. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da olayı doğrulamış ancak hava aracının uluslararası hava sahasında olduğunu öne sürmüştü.

İHA nerede vuruldu?

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, düşürülen İHA’nın kendi hava sahalarında seyrettiğini ispatlamak için dün hedefin vurulduğu noktanın koordinatları olduğunu belirttiği bilgileri paylaşmış ayrıca düşen İHA’nın parçalarının İran karasularında bulunduğunu bildirmişti. Amerikan Savunma Bakanlığı ise söz konusu İHA’nın, harita üzerinde uçuş güzergahını gösterdiği iddia edilen bir grafikle, uluslararası hava sahasında uçtuğunu savunmuştu.

Kaynak : DW
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...