ABD federal hükümeti tarihin en uzun kapanma rekorunu kırdı

DÜNYA 12 Ocak 2019 17:41
Videoyu Aç ABD federal hükümeti tarihin en uzun kapanma rekorunu kırdı

ABD Federal Hükümeti’ni kısmen felç eden ‘kapanış’ 22. gününe girerek ABD tarihinin hükümet kapatma süresi konusunda rekor kırdı.

ABD’de federal hükümetin kapalı kaldığı süre Cumartesi günü itibariyle 22. gününe girdi. Bu da ülke tarihinde federal hizmetlerin verilemediği, hükümetin kısmen kapandığı en uzun süre olarak kayda geçti. Önceki rekor 1996'da Bill Clinton döneminde 21 günlük kapanmayla kırılmıştı.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada,  ulusal acil durum ilan etme konusunda acele etmeyeceğini söyledi. Öte yandan ABD Senatosu önümüzdeki Pazartesi gününe kadar çalışmalarını askıya aldı.

Meksika sınırına örülen duvarın finansmanı konusundaki anlaşamaya varılması için belirlenen vaktin sona ermesinin ardından, federal hükümet kapandı. Söz konusu kısmi kapanma federal hükümetin bu yılki üçüncü kapanışı. 20-22 Ocak arasındaki üç günlük süreçte kısmen kapalı kalan federal hükümet, 9 Şubat’ta ikinci kez kapanmış ancak bu birkaç saat sürmüştü. Hükümet son olarak da 22 Aralık’ta kapandı. Bu gelişme ile birlikte ABD’de 1977’den bu yana ilk defa bir hükümet bir senede üç defa kapanmış oldu.
Kaynak : Şarkul Evsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL