ABD ilk kez Körfez’e F-22 savaş uçağı gönderdi

KÖRFEZ ÜLKELERİ 30 Haziran 2019 13:02
Videoyu Aç ABD ilk kez Körfez’e F-22 savaş uçağı gönderdi

ABD ordusu tarafından yayınlanan açıklamada, Washington’un Tahran ile gerilimin arttığı şu günlerde askeri varlığını güçlendirmek adına ilk kez Körfez’e F-22 savaş uçağı gönderdiği aktarıldı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD’nin bölgedeki çıkarlarının korunması amacıyla F-22 Raptor uçaklarının Körfez’e gönderildiği belirtildi.

ABD ordusu tarafından yayınlanan bir fotoğrafta, Katar Udeyd Hava Üssü'nde 5 adet F-22 Raptor tipi savaş uçağının olduğu görülüyor.

Washington ve Tahran arasındaki gerginlik, Mayıs 2018’de ABD’nin nükleer anlaşmadan geri çekilip, İran’a yaptırım uygulamasıyla artmıştı.

Körfez’de petrol tankerlerine düzenlenen saldırıların ardından geçtiğimiz hafta, İran Devrim Muhafızları tarafından ABD’ye ait insansız hava aracının düşürülmesi ile iki ülke arasındaki gerilim en uç noktaya ulaştı. Washington yönetimi Tahran’ı petrol tankerlerine yapılan saldırıların arkasında olmakla suçlarken, İran ise ABD’nin açıklamalarını reddediyor.

İki ülke arasındaki son tartışma ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ali Hamaney ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’e yönelik uyguladığı yaptırımlar sebebi ile oldu.

İran, nükleer anlaşma kapsamında bazı taahhütlerini yerine getirmemekle dünyayı tehdit ederken, anlaşmayı imzalayan İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya gibi ülkelerin özellikle petrol alanındaki ABD yaptırımları konusunda kendisini yalnız bıraktığını düşünüyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD Hava Kuvvetleri, Körfez’e birkaç adet B-52 Stratofortress savaş uçağı konuşlandırması hamlesi, ABD Savunma Bakanlığı’nın İran’ın bölgedeki ABD güçlerine saldırma olasılığına yanıt olarak geldi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...