ABD kamikaze güvercinler eğitiyor

ABD 20 Eylül 2021 07:06
Videoyu Aç ABD kamikaze güvercinler eğitiyor

Drone teknolojisi hızla gelişip yaygınlaşırken olası hava saldırılarına karşı 'kamikaze güvercinler eğitildiği' öne sürüldü. Araştırmaların ABD'de özel bir şirket tarafından yapıldığı belirtildi.

ABD savunma ve silah sektörü, hızla büyüyen drone ya da İHA (insansız hava araçları) teknolojisine karşı sıra dışı bir araştırma yürütüldüğü iddia edildi. Araştırmanın amacı drone ile gerçekleştirilecek olası bir terör saldırısında 'kamikaze güvercinlerin' kullanılması.

2. Dünya Savaşı'nda Kullanılmıştı

 İngiltere merkezli iweekend haberine göre, havadan gelecek bir drone saldırısı durumunda 'kamikaze güvercin birliklerinin' hedefe doğru hareket ederek kendilerini imha etmesi araştırılıyor. Bir endüstri uzmanına göre söz konusu araştırma ismi açıklanmayan bir ABD şirketi tarafından yürütülüyor. Araştırma, kuşların doğasında var olan sürü içgüdüleri ve keskin görüşlerinden yola çıkarak güvercinlerin belirlenen hedefe doğru hareket etmesini sağlamaya dayanıyor.

Ancak drone'lara karşı kullanılması planlanan güvercinler üzerinde yürütülen araştırma deneysel olmasına karşın yeni bir fikir değil. Öyle ki İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'li bilim insanları güvercinleri hedefleri tarayarak bir nevi güdümlü bombaların pilotu olma yönünde eğitmişti.

Önüne Geçilemeyen Teknoloji

Uzmanların endişesi ise drone sanayisinin önü alınamaz bir şekilde gelişmesi. Temel kaygı İHA teknolojisinin farklı ellere geçmesi. Kaliforniya Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörü Stuart Russell, gelişen drone teknolojisini AK-47 silahları ile karşılaştırıyor. Devletlerin haricinde AK-47'ye sahip milyonlarca elin olduğunu söyleyen Russell artan üretimle birlikte silahın fiyatının düştüğünü kaydediyor. Aynı durumun drone'lar için yaşandığına değinen Profesör, 'milyonlarca AK-47 için milyonlarca el gerektiğini ancak milyonlarca drone için sadece tek elin yeterli olduğunu' ifade ediyor.
Kaynak : Baran
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL