ABD Kobani'de radar sistemi kurdu; YPG doğruladı

SURİYE 28 Ağustos 2018 23:59
Videoyu Aç ABD Kobani'de radar sistemi kurdu; YPG doğruladı

Suriye'nin YPG kontrolündeki Kobani ve Haseke kentlerinde ABD'nin elektronik radar sistemi kurduğu öne sürüldü. ABD'den konuya ilişkin açıklama yapılmazken YPG, iddiayı doğruladı.

ABD'nin Kobani ve Haseke'de elektronik radar sistemi kurduğu iddiaları, YPG'ye yakın sosyal medya hesaplarında yer aldı. İddialara göre radar sistemi askeri nakliye uçakları ile bölgeye taşındı ve Amerikan askerleri tarafından monte edildi.ABD'den iddialara ilişkin bir açıklama henüz yapılmazken, bölgedeki Kürt unsurlarına yakın IMP News’e konuşan YPG Sözcüsü Nuri Mahmud'un radar sisteminin kurulduğu bilgisini teyit ederek, “Koalisyon ile mutabık olduğumuz bazı konulardan biri kontrolümüzdeki Kuzey Suriye’nin güvenliğinin sağlanması, hava saldırılarına karşı korumasıdır. Hava savunma sistemi Koalisyonla planladığımız stratejilerimizden biridir” dediği belirtildi.

Mahmud, 'hava saldırısı tehditleri' konusunda ABD ile hemfikir olduklarını ifade ederek “Koalisyon radarların konuşlandırılmasıyla önemli bir adım attı. Bu olumlu bir gelişme, bölgenin tüm tehditlere karşı koruma altına alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

YPG Sözcüsü, bunun aynı zamanda “Suriye’nin bütünlüğü ve istikrarı için de gerekli” olduğunu, bu adımla kendi bölgelerini de güvenceye aldıklarını öne sürdü.Daha önce ABD askerlerinin Menbiç çevresine iki ayrı üs kurduğu haberler gelmişti.

Kaynak : sputnik
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...