ABD'nin İHA ile çocuk katliamlarına farklı bir tepki

GÜNDEM 24 Nisan 2016 22:53
Videoyu Aç ABD'nin İHA ile çocuk katliamlarına farklı bir tepki

Pakistanlı sanatçılar ilginç bir girişimle Amerika’nın insansız hava araçlarının çocukları katletmesine itirazda bulundular.

Bir grup Pakistanlı sanatçı, Amerika’nın insansız hava araçlarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden bir çocuğun fotoğrafından çok büyük ebatta afiş yaptırıp çocuğun yaşadığı köydeki bir tarlaya sererek Amerikalıların bu ülkede işledikleri cinayetlere itirazda ettiler.

Pakistanlı sanatçılar “Helicam” aracılığıyla bu afişten havadan görüntü alarak basın organlarına gönderdiler. Onların bu açıdan resim çekmelerinin sebebi, insansız hava araçlarının Amerikalı pilotlara ve askerlere gönderdiği görüntü açısıyla aynı olmasından dolayıdır. Bu girişim, “dolaylı katliam” gerekçesi için iyi bir cevap olabilir. Bu sanatçılar, ustaca onlara “bu bölgede yaşayan sivil halk, sizin insansız hava araçlarınızın katlettiği çocuğun türündendirler. İşte bunu bu açıdan değerlendirin” mesajını ilettiler.

Amerika’nın Pakistan ve Afganistan gibi ülkelerde geniş çaplı müdahalesinin üzerinden yıllar geçiyor. Gerekli alt yapı adımlarının atılmasının ardından bu ülke şu anda da teknolojik savaş araçları aracılığıyla bölgedeki varlığını sürdürüyor. Amerika’nın insansız hava araçları, casusluk işlevi görmesinin yanı sıra, teröristlerle mücadele silahı olarak tanıtılıyor. Ancak sadece gayri resmi istatistiklere göre değil bilakis resmi sitelerin raporuna göre de insansız hava araçlarının gerçekleştirdiği saldırılarda içerisinde kadın ve çocuklarında bulunduğu çok sayıda sivil insanın öldürüldüğünü göstermektedir.

Günden güne katledilen masum insanların sayısının artması, dünya halklarının ciddi şekilde itirazlarına yol açmıştır. Dick Cheney, birkaç yıl önce bu cinayetleri örtbas etmek için “dolaylı katliam” ifadesini kullanmıştı. O bu tabiri açıklarken, “teröristlerle girilen çatışmalarda istemeden de olsa bazı insanlar hayatını kaybediyor ve bu kaçınılmazdır” ifadesini kullanmıştı. Onun bu sözüne çokça itirazlar yapılmıştı.

Daha öncesinde Amerikalı belgesel yapımcısı Robert Greenwald, “İnsansız Hava Araçlarının Savaşı” isimli belgeselinde Amerikalı yöneticilerin o bölgelerde bu türden varlıklarını sürdürmelerine ve savaş kışkırtıcılığı yapmalarına itiraz etmişti. O kendi belgeselinde, saldırılar sonucu bir kısmı hayatını kaybeden ve aile düzeni alt üst olan Pakistanlı sade bir ailenin hayatını konu edinmişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X