ABD onlarca sivili katlettiği saldırıları gizlemiş

SURİYE 15 Kasım 2021 12:10
Videoyu Aç ABD onlarca sivili katlettiği saldırıları gizlemiş

ABD ordusunun Suriye'de 2019'da IŞİD'e karşı yaptığı bir operasyonda, en az 64 kadın ve çocuğun öldürüldüğü olası savaş suçu olabilecek saldırısının üzerini örttüğü belirtildi.

ABD ordusunun Suriye'de 2019'da IŞİD'e karşı yaptığı bir operasyonda, en az 64 kadın ve çocuğun öldürüldüğü olası savaş suçu olabilecek saldırısının üzerini örttüğü belirtildi.New York Times gazetesinde yayımlanan haberde, Suriye'de 2019'da IŞİD'e karşı savaş sırasında Deyrizor bölgesinin Irak ile birleştiği Bağuz kasabası yakınlarında yerde bulunan özel bir ekibin hava saldırısı emri verdiğini yazdı.Sivil kayıpları gizlendi. Bölge yüksek tahrip gücüne sahip bombalarla arka arkaya hava saldırılarıyla vurulduktan sonra sivil can kayıpları meydana geldi. Anca saldırıyla ilgili raporlar saklandı veya geciktirildi.Haberin ardından ABD Merkez Komutanlığından yapılan açıklamada, hava saldırılarında 16'sı IŞİD mensubu olmak üzere 80 kişinin öldüğü doğrulandı.

Ancak aynı açıklamada saldırıda öldürülen 60 kişinin sivil olup olmadığının net olmadığı çünkü kadın ve çocukların da 'savaşçı' olabileceği öne sürüldü.Açıklamada, saldırının "meşru müdafaa" ve "orantılı olduğu" savunuldu.Haberde ayrıca saldırının ardından yüksek tahrip gücüne sahip mühimmatların bölgede oluşturduğu hasarın gizlenmesi için iş makineleriyle çalışmalar yürütüldüğü de ifade ediliyor.New York Times gazetesi, Savunma Bakanlığı'nın müfettiş atayarak 18 Mart 2019 olayıyla ilgili bir soruşturma başlattığını yazdı.

Haberde, olayla ilgili hazırlanan raporda bombalamayla ilgili hiçbir ifadenin yer almadığı ve bağımsız kapsamlı bir soruşturmanın da yapılmadığı kaydedildi.ABD'nin Bağuz'da 2019 yılında gerçekleştirdiği operasyonda doğrudan sivilleri hedef aldığına dair haberler kamuoyunun gündemine gelmiş, bölgeden aktarılan görüntülerde çok sayıda sivilin ABD saldırılarında hayatını kaybettiği belgelenmişti.Ancak dünya kamuoyu ABD'nin sivilleri hedef alan saldırılarını "IŞİD ile mücadele" kapsamında değerlendirip sessiz kalmıştı.Bölgede o dönem yaşanan sivil kayıplarına dair gerçek rakamların "binlerle" ifade edildiği belirtiliyor. 
Kaynak : Euronews
1000
icon
Demir Ören 15 Kasım 2021 16:12

Amerika ve Rusya Ortadoğu'da silah denemesi yapıyor ,terorist diye bir şey uydurmuş ,hal buki 100 sene önce terarist kelimesi yoktu . Ve bu kelime onlara insanları öldürme meşruluğu veriyor,bu kelimeni soyledimi insanlarda ses etmiyor,ha tamam öldürebilirsiniz diyorlar. Bir yahudi ve ya Hıristiyan adam öldürürse terarist kelimesi geçmez. Terör kelimesi Kur'an'da "Korkutan" anlamında geçer . O zaman en büyük terarist Amerika ve Rusya Çin , İsrail oluyor. Savaşında bir adabı vardır çoluk çocuk kadın öldürme sebebiniz neydi.

0 0 Cevap Yaz


Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL