ABD Özel Temsilcisi: Suriye’den Çekilmede Net Bir Takvim Yok

SURİYE 15 Mart 2019 18:14
Videoyu Aç ABD Özel Temsilcisi: Suriye’den Çekilmede Net Bir Takvim Yok

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında dünyanın dört bir yanından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Jeffrey, çok tartışılan Amerika askerlerinin Suriye’den çekilmesi konusunda net bir takvim olmadığını söyledi.

Bir gazetecinin çekilmenin maliyeti ve takvimi konusundaki sorusuna yanıt veren Jeffrey, “Öncelikle çekilme konusunda ortada bir takvim yok. İkinci olarak da eğer bir askeri operasyondan bahsediyorsanız, maliyet konusu son derece karmaşık bir meseledir. Bizim Suriye’deki operasyonlarımızın toplam maliyeti geçen yıl itibariyle 2 milyar dolara ulaştı. Bu 700 milyar dolarlık savunma bütçemiz içerisindeki küçük bir kalem” değerlendirmesini yaptı.

Menbiç yol haritası üzerinde ilerliyoruz

Türkiye’nin Suriye’de tampon bölge kurulması ve kontrolünü istemesiyle iligili bir soruya da Jeffrey, “Öncelikle diplomasi, diplomasidir ve siz farklı pozisyonlar alır ve stratejiler ve çözümler arasında bağlar kurmayı denersiniz. Başkan Trump, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu son derece net olarak anladığını ortaya koydu. Türkiye, Kuzey Suriye’de SDG içerisinde, Kürtlerin idaresindeki ortağımız YPG güçlerinin, PKK’yla ilişkili olduğu konusunda endişelere sahip. Bu nedenle de Türkiye’nin haklı güvenlik kaygıları var. Başkan ve bizler Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek konusunda söz verdik. Ancak ayrıca bizlerle birlikte Esad’a ve IŞİD’e karşı duran Kürt halkına yönelik uygunsuz bir muamelenin olmaması gerektiği konusunda da son derece kaygılıyız. Dolayısıyla her iki tarafın endişeleri konusunda son derece dikkatliyiz ve bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz ancak henüz bunu sağlayabilmiş değiliz” dedi.

Kaynak : amerikanın sesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...