ABD Suriye'nin kuzeyinde dev cezaevi kurdu

SURİYE 23 Temmuz 2018 00:45
Videoyu Aç ABD Suriye'nin kuzeyinde dev cezaevi kurdu

İddialara göre, cezaevi IŞİD'in yabancı üyeleri için kuruldu, cezaevinde sorgu odaları, koğuşlar, hücreler ve gardiyanlar için yaşam alanları bulunuyor, kamera sistemleri, kule tipi gözetleme istasyonları ve kalın duvarlarla korunuyor

ABD, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in yabancı unsurları için oldukça korunaklı bir cezaevi kompleksi kurdu.

Haseke'deki güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, ABD, eski bir okulu, özellikle IŞİD'in üst düzey yabancı elebaşlarının hapsedildiği bir tesise dönüştürdü.

Daha önce farklı noktalarda tutulan tüm IŞİD mensupları, Rakka'nın kuzeyindeki Ayn İsa beldesindeki büyük tesise getiriliyor.

Yer üstünde görevli ve gardiyanlar için yaşam alanları ile çeşitli amaçlara yönelik iki cezaevi ünitesi bulunuyor. İki kat şeklindeki binanın bodrumunun genişletildiği ve buranın sorgu odaları ve hapishane olarak kullanıldığı bildirildi.

ABD'nin bölge halkına "askeri tesis" olarak açıkladığı cezaevinde görev alanların tümünün Amerikan olduğu öğrenildi. Ancak YPG/PKK'lıların da zaman zaman komplekse girip çıktığı görülüyor.

Tesis, kule tipi gözetleme istasyonları, T-Wall sistemi denilen kalın duvarlarla ve kameralarla korunuyor.

ABD, yerel ortağı YPG/PKK'ya verdiği hava desteği ile Suriye'nin kuzeyindeki IŞİD varlığını sona erdirmişti.

Suriye'nin kuzeyinde bir çok ABD üssü bulunuyor. Ayn İsa'nın güneybatısında, "Suriye Demokratik Güçleri (SDG)" adı altındaki YPG/PKK üssü içinde de yaklaşık 200 ABD unsurunun konuşlu olduğu biliniyor.

Kaynak : Dünyabülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...