ABD Türkiye’nin F-35’lerine El Koydu

GÜNDEM 24 Temmuz 2020 01:42
Videoyu Aç ABD Türkiye’nin F-35’lerine El Koydu

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ve Türkiye'nin parasını ödeyip aldığı 8 adet F-35A savaş uçağı, sözleşme ile ABD ordusuna devredildi.

Türkiye’nin, yılan hikâyesine dönen F-35 alımında kritik bir gelişme yaşandı. Türk Hava Kuvvetleri için Lot 14 paketinde üretilecek 8 adet F-35A savaş uçağı, Amerikan Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Senato komitesi, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti. Bu kapsamda Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki bahanesiyle uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye’ye gelemeyen ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırılamayan F-35A uçakları, boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri ordusuna verildi.

Sözleşmeye göre, 8’i Türkiye için üretilen olmak üzere toplam 14 F35 A tipi savaş uçağı 850 milyon dolarlık sözleşme kapsamında ABD Hava Kuvvetleri standartlarına getirilecek. Çalışmaların 2026 yılında tamamlanması öngörülüyor.

F-35’ler Türkiye’ye Devredilecekti

F-35 üretiminde görev alan 9 ülkeden biri olan Türkiye, 100 adet F-35A tipi savaş uçağı almayı taahhüt etmişti. 2018 yılından bu yana 2 adet Lot 10 ve 4 adet Lot 11 olmak üzere 6 adet F-35A üretilerek Türkiye’ye devredilmesi öngörülmüştü. Türkiye F-35 üretimi için çalışan 9 ülkeden biriyken, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasını eleştirerek S-400 ve F-35’in aynı anda kullanılamayacağını öne sürmüştü. Bu gerekçeyle Türkiye’nin ortaklığı askıya alınmıştı.

Türkiye’nin Adını Silmişlerdi

ABD Kongresi savunma bütçesinde Türk uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri tarafından satın alınabilmesi için Pentegon’a yetki vermişti. F-35 savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD’li Lockheed Martin şirketi, ABD’nin çeşitli yaptırımlarını öne sürerek, F-35 savaş uçağı ile ilgili açılan web sitesinde “Küresel Katılımcılar” listesinden Türkiye’nin adını silmişti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL