ABD'ye göre Filistin UCM'ye katılmamalıymış

FİLİSTİN 2 Nisan 2015 09:15
Videoyu Aç ABD'ye göre Filistin UCM'ye katılmamalıymış

ABD'li bir yetkili Filistin'in İsrail'e karşı UCM'de eylemlerde bulunması ve UCM'ye üye olmasının yanlış olduğunu savundu

ABD Dışişleri Bakanlığından, Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) katılmaya uygun nitelikte olmadığı belirtildi.

AA muhabirinin sorusunu cevaplayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin Filistin’in UCM’ye başvurusuna yönelik pozisyonunun net olduğunu bildirdi.

Yetkili, "Filistinlilerin UCM’ye katılmaya ve Roma Statüsü’nü yerine getirmeye uygun nitelikte olmadığına inanıyoruz" dedi. 

Bunun yanında, UCM’de İsrail’e karşı eylemlerde bulunulmasına karşı olduklarını ifade eden yetkili, tüm tarafları, tansiyonu azaltmak ve iki devletli çözümü ilerletebilecek bir yol bulabilmek için yapıcı ve işbirliği içinde birlikte çalışmaya çağırdıklarını kaydetti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen yıl aralık ayında aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin temelini oluşturan Roma Statüsü'nün de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza atmıştı. Filistin'in UCM üyeliği 1 Nisan itibariyle başladı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL