Afgan Güçleri Kayıpları Doğruladı Taliban Birçok Güvenlik Merkezini Ve Askeri Esir Aldı

AFGANİSTAN 12 Mart 2019 18:11
Videoyu Aç Afgan Güçleri Kayıpları Doğruladı Taliban Birçok Güvenlik Merkezini Ve Askeri Esir Aldı

Badgis’te bölge meclis başkanı Abdul Azizi Bek’in belirttiğine göre, Taliban kuvvetlerinin Bala Marğab bölgesinde bazı güvenlik merkezlerine yönelik saldırıları sırasında çatışmalar patlak verdi. Meclis başkanı, Taliban’ın saldırının ardından 28 güvenlik gücünü de esir aldığını ve güvenlik merkezlerine el koyduğunu vurguladı.

Badgis Vilayeti’ndeki yerel yetkililer, Taliban kuvvetlerinin geçen pazar gecesi gerçekleştirdiği saldırıların ardından hükümete mensup 2 güvenlik gücünün öldüğünü açıkladı. Yetkililer, saldırıda 10 kişinin de yaralandığını duyurdu. Badgis’te bölge meclis başkanı Abdul Azizi Bek’in belirttiğine göre, Taliban kuvvetlerinin Bala Marğab bölgesinde bazı güvenlik merkezlerine yönelik saldırıları sırasında çatışmalar patlak verdi. Meclis başkanı, Taliban’ın saldırının ardından 28 güvenlik gücünü de esir aldığını ve güvenlik merkezlerine el koyduğunu vurguladı.

Yerel güvenlik yetkilileri, Taliban tarafından düzenlenen saldırıları doğrularken, yaşanılan kayıplara ilişkin ayrıntılı bilgiye yer vermedi.

Taliban ayrıca, Badgis’te güvenlik merkezlerine yönelik düzenlenen saldırıların sorumluluğunu da üstlendi.

Öte yandan Taliban hareketi, kuvvetlerinin Afganistan’ın kuzeybatısındaki Badgis Vilayeti’nde yer alan Akazu bölgesinde bir dizi operasyon gerçekleştirdiğini açıkladı. Operasyonlar sırasında 2 kontrol noktasının ele geçirildiği, 6 askerin öldüğü ve 6 askerin esir alındığını belirtildi.

Taliban, Afganistan’ın güneyindeki Hemand Vilayeti’nde yürüttükleri operasyonlar hakkında da açıklamada bulundu. Bu çerçevede hareket, geçen gece Kandehar ve Afganistan’ın batısında Cerişk bölgesi yakınlarındaki bir alan arasında yer alan bir uluslararası yolda hükümet güçlerinin önemli bir güvenlik merkezini ele geçirdiklerini duyurdu.

Taliban tarafından yapılan açıklamaya göre iki taraf da çatışmalar sırasında çeşitli silahlar kullandı. Taliban, hükümete mensup 8 kişinin öldürülmesi sonrasında bir güvenlik merkezini ele geçirdi ve bir zırhlı aracın imha edilmesinden sonra da bölgede bulunan diğer hükümet askeri de alandan kaçmak zorunda kaldı. Aktarılana göre hükümet, bölgeye güvenlik takviyeleri gönderdi, ancak güvenlik merkezinin kontrolünü geri sağlayamadı.

Afganistan’daki durum kötüleşmeye devam ederken, İçişleri Bakanlığı da başkent Kabil’de 11 güvenlik bölgesinin liderinin değişmesini emretti. Bakanlık yayınladığı bir bildiride, güvenlik liderlerinin üstlerine düşen görevleri gerektiği gibi yerine getirmediğini ve bu sebeple başkentteki güvenlik durumunun kötüleştiğini ifade etti. Bildiride, yeni liderlere de güvenlik durumunun iyileşmesi için 90 gün mühlet verildiği belirtildi.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...