Afgan kuvvetleri, yanlışlıkla kendi mevziilerine saldırdı en az 8 ölü

AFGANİSTAN 28 Şubat 2019 11:02
Videoyu Aç Afgan kuvvetleri, yanlışlıkla kendi mevziilerine saldırdı en az 8 ölü

Gazne Vilayeti’ndeki bölgesel meclis üyelerinin belirttiğine göre Afganistan hava kuvvetleri, hata ile kendi mevziilerini bombalamalarının ardından Gazne’deki güvenlik güçlerinden 8 kişinin öldüğünü duyurdu.

Meclis üyeleri Nasır Ahmed Fakiri ve Halık Dad Ekberi, Caguri ve Gilan ilçeleri arasındaki sınır bölgesinde bulunan bir kontrol noktasına hava saldırısı düzenlendiğini ve dört kişinin yaralandığını açıkladı. Yetkililer, uçağa hatalı koordinatlar verildiğini söylerken, hava kuvvetleri yetkilileri de Afganistan Hava Kuvvetlerinin pazartesi akşamı Gilan bölgesinde bir alanı bombaladığını belirtti. Saldırıda ölenlere dair ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Gazne’nin çeşitli bölgelerinde günlük olarak Taliban ve Afgan güçleri arasında kara ve hava operasyonları yaşanıyor. Taliban unsurları, Afganistan’ın güneyinde Kabil ve Kandehar arasındaki yolun önemli bir noktasını barındıran Gazne Vilayeti’nin çoğunluğunu kontrol ediyor. Hükümet kaynaklarına göre, Afganistan’ın güneyindeki yabancı kuvvetlere bağlı insansız hava araçlarının saldırılarında hükümete mensup 12 kişi öldü. Gazne Valilik Bürosundan yayınlanan bir bildiride, 26 Şubat’ta yanlış koordinatların verilmesi dolayısıyla bir saldırı gerçekleştiği, saldırıda hükümete mensup 8 kişinin öldüğü ve 4 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Öte yandan Gazne Vilayeti parlamento üyesi olan Muhammed Arif Rahmani, yabancı kuvvetlere ait droneların gerçekleştirdiği saldırının acı verici bir felaket olduğunu belirtti. Rahmani, olayın tüm boyutlarının ele alınması için saldırıya ilişkin soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. Bölgedeki valilik bürosu önünde toplanan yerel sakinler de düzenledikleri bir protesto gösterisi sırasında saldırganların kimliğinin açıklanmasını ve cezalandırılmasını istedi.

Öte yandan Taliban, yaptığı açıklamada, unsurlarının Faryab Vilayeti’nde 2 zırhlı aracı imha ettiğinü, Elmar bölgesinde hükümet güçleri ile çatışmalarda 18 askerin öldüğünü veya yaralandığını vurguladı. Açıklamada 2 Taliban unsurunun da yaralandığı belirtildi.

Taliban tarafından yapılan başka bir açıklamada da güneydeki Helmend Vilayeti’nde yabancı kuvvetler ve hükümet güçlerine karşı saldırı gerçekleştirildiği aktarıldı. Açıklamaya göre saldırıda, 15 asker öldü ve yaralandı, ayrıca Taliban’a mensup 2 unsur da yaralandı. Bölgede çatışmaların ise hala devam ettiği belirtildi.

Diğer taraftan Taliban, ABD ve Afganistan kuvvetlerini Kabil’in batısındaki Vardak Vilayeti’nde 20’den fazla sivili öldürmek ve bir okulu yıkmakla suçladı. Hareket tarafından yayınlanan bildiriye göre, hükümet kuvvetleri ve yabancı güçler, vilayette okul olarak kullanılan bir binayı yerle bir ederek 20 sivilin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Aynı şekilde İngiliz The Guardian gazetesi Afganistan’a dair bir raporda, Afgan kuvvetlerinin ve polisinin 2001 yılında Taliban’ın yaşadığı yenilgiden bu yana orduya sağlanan silah ve eğitimler için yaklaşık 60 milyar sterlin destek verilmesine rağmen ayda en az 100 kayıp verdiğini açıkladı. Afganistan ve Körfez bölgesinden sorumlu ABD Merkez Komutanı, mevcut savaşta Afgan kuvvetlerinin yaşadığı kaybın tahammül edilemez olduğunu söyledi. İngiliz gazetenin Faryab Vilayeti’nde Taliban ile çatışmalar sırasında başından yaralanan bir Afgan asker Fadıl el-Rahman’dan aktardığına göre, ABD’nin ülkeden geri çekilmesi halinde Afganistan’daki mevcut sistem ertesi gün derhal çökecek. El-Rahman ayrıca, ailelerini görmek için izin alan askerlerin büyük çoğunluğunun, birimlerine geri dönmediğini vurguladı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL