Afganistan’da bir doktor ve şoförü silahlı saldırıda öldürüldü

AFGANİSTAN 14 Nisan 2021 23:43
Videoyu Aç Afganistan’da bir doktor ve şoförü silahlı saldırıda öldürüldü

Afganistan polisi, 209 Şahin Kolordu Komutanlığı Hekimi Muhammed Salih ve şoförünün dün sabah (Pazartesi) Belh şehrinde kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen bir saldırıda öldürüldüğünü duyurdu.

Afganistan polisi, 209 Şahin Kolordu Komutanlığı Hekimi Muhammed Salih ve şoförünün dün sabah (Pazartesi) Belh şehrinde kimliği belirsiz kişiler tarafından düzenlenen bir saldırıda öldürüldüğünü duyurdu.

Afgan TOLOnews kanalına konuşan polis Adil Şah Adil, saldırının Mezar-ı Şerif şehrinin 5. bölgesindeki Firdevsi Meydanında silahlı adamların doktorun arabasına ateş açmasıyla meydana geldiğini aktardı. Silahlı saldırganların olay sonrası kaçtığı bilgisi verildi.

Saldırının sorumluluğunu hiçbir grup üstlenmezken, Afganistan Gor bölgesindeki güvenlik güçleri, Afgan haber ajansı Hama Press’e yaptıkları açıklamlara göre, dün gece Taywarah bölgesinde Taliban Hareketi ile hükümet güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını aktardı.

Gor Bölgesi Polis Komuta Merkezi sözcüsü Emirdad Parsa, gazetecilere verdiği demeçte, Taywarah bölgesinde yaşanan çatışmaları doğruladı. Söz konusu çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi öldü, 2 kişi de yaralandı. Gor polisi, Taliban Hareketi’nde meydana gelen kayıplarla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı. Taliban Hareketi’nden olaya ilişkin bir açıklamada gelmedi. Gor Bölgesi barış çabalarına rağmen son zamanlarda şiddetli çatışmalara ve istikrarsızlığa tanık oluyor.

Öte yandan üst düzey bir Afgan yetkili DPA’ya verdiği demeçte, uluslararası güçlerin ülkeyi terk etmesi halinde Taliban Hareketi’nin olası saldırılarına karşı Afgan güvenlik güçlerinin zor da olsa mevcut topraklarını kontrol edebileceğini söyledi.

Afgan Ulusal Güvenlik Konseyi siyasi danışmanlarından Davud Naci, Afgan ordusunun topraklarını kontrol edip edemeyeceği konusundaki bir soruya yanıt olarak, “Evet ama oldukça zor bir şekilde” dedi.

Yetkili, ülkenin silahlı kuvvetlerinin, ABD ve NATO güçlerinin 1 Mayıs’ta olası bir geri çekilme durumlarına karşı hazırlıklı olduğunu da sözlerine ekledi.
Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL