Afganistan'da düzenlenen saldırılarda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi

AFGANİSTAN 13 Nisan 2021 01:48
Videoyu Aç Afganistan'da düzenlenen saldırılarda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi

Afganistan'da düzenlenen saldırılarda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi


Afganistan'ın batısındaki Herat’ta düzenlenen eşzamanlı iki saldırıda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi. Medyada yer alan haberlere göre saldırılar dün gece, Herat ilinin Kohsan ve Goryan bölgelerindeki iki sınır noktasına düzenlendi. Söz konusu bölgelerin İran sınırında olduğu kaydedildi.

Khaama Press'in haberine göre konuyla ilgili raporlar, hükümet güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmaların ardından iki bölge de Taliban'ın eline geçti, sınır muhafızlarından 15’i de Taliban tarafından rehin alındı. Hükümet yetkilileri ise henüz söz konusu saldırıya ilişkin yorumda bulunmadı.

Herat, Feryab, Ferah, Bedahşan, Kunduz ve Kandahar illerinde operasyonlar gerçekleştirildi. Savunma Bakanlığı Sözcü Vekili Fuad Eman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde ülkenin farklı bölgelerinde Taliban tarafından yerleştirilen 211 patlayıcının etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Bakanlık tarafından dün yapılan bir diğer açıklamada da Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Kuvvetleri’nin Kandahar’ın Argandab ve Zeray bölgelerinde hava takviye kuvvetlerinin de desteğiyle çeşitli operasyonlar başlattığı belirtildi. 19 Taliban militanının öldürüldüğü, 12’sinin de yaralandığı operasyonlar kapsamında silah ve mühimmatın Afgan güvenlik güçleri tarafından imha edildiği vurgulandı. Afgan Ulusal Ordusu, Taliban'ın iki bölgeye yerleştirdiği 59 bombayı da etkisiz hale getirdi.

Savunma Bakanlığı tarafından perşembe günü yapılan açıklamada da Afgan Hava Kuvvetleri’nin Kunduz ilinin İmam Sahib bölgesinde bir Taliban toplantısını hedef alması sonucunda 17 militanın öldürüldüğü, 15’inin yaralandığı belirtilmişti. Taliban ise bakanlık tarafından yayınlanan bu açıklamaya dair henüz herhangi bir yorumda bulunmadı.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Afgan müzakerecilerin barış görüşmelerinde ilerleme kaydetmelerine yardımcı olunması için Türkiye'de düzenlenecek konferans hazırlıklarının sürdüğü bildirildi. Şubat 2020'de, ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde Taliban ile varılan anlaşma gereğince ülkedeki son 3 bin 500 ABD askerinin 1 Mayıs’a kadar Afganistan'dan çekilmesi gerekiyor. ABD Başkanı Joe Biden ise söz konusu tarihe uyup uymayacağına henüz karar vermiş değil. Biden yönetimi, bu süre sona ermeden önce bir barış ve ateşkes anlaşmasına varmaları için Taliban ve ABD destekli Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani üzerindeki uluslararası baskıyı artırmaya çalışıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL