Afganistan'da peçe yasaklansın

AFGANİSTAN 4 Kasım 2014 12:43
Videoyu Aç Afganistan'da peçe yasaklansın

Afganistan'ın ABD destekli yeni Başkanının Hristiyan eşi Rula Gani Fransa'da uygulanan peçe yasağını desteklediğini açıkladı

Ülkede yaşayan kadınların yüzde 90'ının yüzü tamamen örten peçe ve vücudu tamamen kapatan burka giyen Afganistan'da ABD destekli yeni liderinin Hristiyan eşi peçe yasaklarını savundu.

Afganistan’ın yeni Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin hanımı Rula Gani Fransa hükümetinin kamusal alanda Müslüman kadınların peçe ile gezmelerini yasaklayan kararını desteklediğini bildirdi.

Lübnanlı bir Hristiyan olan Rula Gani “Frans Press” ajansına verdiği röportajda Fransa’daki peçe yasağını desteklediğini söyledi.

Gani ailesi ABD vatandaşı

Gani çiftinin iki çocuğu ABD'de üniversite okuyor ve ABD vatandaşları.

Fransa hükümeti 2011 yılında kamusal alanda Müslüman kadınların peçe ile gezmelerini yasaklayan yasayı kabul etmişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Sarkozy Müslüman kadınların peçe ile gezmelerini Fransız toplumuna hakaret olarak nitelemişti.

O zaman yapılan kamu araştırmasında Fransa nüfusunun yarıdan fazlası peçenin yasaklanmasından yana oy kullanmıştı.

 

Yaklaşık 5 Milyon Müslümanın yaşadığı Fransa’da 2 bine kadar Müslüman kadın peçe kullanıyor.

2001 yılında ABD ve işbirlikçileri Taliban rejimini devirmesine rağmen Afgan kadınlarının çoğunluğu Fransa’da Müslüman kadınların kullandığı peçeye benzer şekilde örtünüyor. Rula Gani’nin bu yasakçı desteği bu açıdan Afganistan’da tepkiylekarşılandı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X