Afganistan’da Silahsız Sivillerin Öldürülmeleri İle İlgili Belgeler Yayınlandı

AFGANİSTAN 12 Temmuz 2017 18:48
Videoyu Aç Afganistan’da Silahsız Sivillerin Öldürülmeleri İle İlgili Belgeler Yayınlandı

ABC’ye sızdırılan yüzlerce sayfalık gizli savunma gücü belgeleri, Avustralya’nın seçkin özel kuvvetlerinin Afganistan’daki silahlı olmayan insanları öldüren gizli operasyonları hakkında bilgiler verdi.

Belgelerin sızdırıldırılması bir Afgan çocuğunun öldürülmesi ve baskın sırasında bir baba ve oğlunun öldürülmesi hakkında gizlilik olduğu açıklandıktan bir gün sonra geldi.

Avustralya, Güney Afganistan’ın kıyısındaki direnişçilere karşı kanlı ve gizli bir savaş başlatt. Özel kuvvetlerin içinde hataların üstünü örten görevli bir kurum bulunuyor.

Başka bir belgede, Afganistan’da hizmet veren seçkin Özel Hava Gücü askerleri arasında “desensitizasyon” ve “kaygılar” sorunu olan askerler vardı.

Belgelerin büyük bir kısmı 2009-2013 yılları arasında özel kuvvetler birliklerinin vurarak öldürdüğü silahsız erkekler ve çocuklara ait.

Avustralya Savunma Gücü Müfettişi, Afganistan’da özel kuvvetlerin yasadışı öldürdüğü insanların belegelerinden sadece ikisini araştırıyor.

Eylül 2013’te meydana gelen bu iki olay, bir erkeğin ve altı yaşındaki çocuğunun bir ev baskınında öldürülmesi ve bir kişinin kendi evinde baskın yapılarak öldürülmesini içeriyor.

2013 yılındaki bir olayda da motosiklet kullanan bir kişi öldürülürken muhtemelen kadın olduğu düşünülen diğer kişi ise ağır yaralandı.

Afgan makamlarının Avustralya askerlerinin silahsız sivilleri öldürdükleri için giderek daha fazla tedirgin olduklarını belirtmişti.

Belgelerin ortaya çıkmaması durumunda Afgan hükümetinin ve Avusturalya’nın bu tür savaş suçlarını ortaya çıkarmayacakları gözlendi.

Belgelere göre, bir motosikletin “dur-kalk” tarzında sürülmesi, radyo dinlenilmesi ya da manevra yapılması dahi vurulmasına sebeb oldu.

2013’te Avusturalya askerlerine bir dizi direktif ve not yayınlanarak saldırmadan önce düşman olduğundan emin olmaları gerektiği vurgulandı.

Öldürülen siviller Afganistan’da kanunların geçersiz olduğunu belgeledi.

 

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL