Afganistan'ın komşu ülkelerine 30 milyon sterlin 'yardım'

DÜNYA 3 Eylül 2021 09:46
Videoyu Aç Afganistan'ın komşu ülkelerine 30 milyon sterlin 'yardım'

İngiltere, Afganistan’a komşu ülkelere 30 milyon sterlin tutarında mali yardımda bulunacağını açıkladı.

İngiltere, Afganistan’a komşu ülkelere 30 milyon sterlin tutarında mali yardımda bulunacağını açıkladı.

Hükümet, Afganistan'ı terk edenlerin ağırlanması amacıyla Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Temsilciliği (UNHCR) ve diğer insani yardım gruplarına sınırlarda kurulacak sığınak ve sıhhi tesisler için ilk etapta 10 milyon sterlin aktarılacağını duyurdu.

Euronews'in haberine göre paranın geri kalan kısmı, önemli miktarda Afgan sığınmacı ağırlayacak komşu ülkelere temel ihtiyaçların giderilmesi için verilecek.

Dominic Raab, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Afganistan'dan kaçanlara yardım etmemiz ve oradaki krizin bölgesel istikrara zarar vermemesi için hayati önem taşıyor. dedi.

UNHCR: 500 bine yakın Afgan yılsonuna kadar ülkeyi terk edecek

UNHCR, yıl sonuna kadar 500 bine yakın Afgan vatandaşının vatanını terk etmesini bekliyor. Bu kişilerin önemli bir kısmının Pakistan’a gitmesi bekleniyor. Afganistan’ın diğer bir komşusu Tacikistan, 100 bin sığınmacıyı ağırlama taahhüdünde bulunmuştu.

İngiltere ise 5 bini bu yıl olmak üzere 20 bine yakın Afganlı sığınmacıyı kabul etmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

İngiltere, Afganistan’a bu yıl yapacağı insani ve kalkınma yardımı iki misline çıkartarak, 286 milyon sterlin ödeyeceği taahhüdünde bulunmuştu.

Raab, dün Katar’da yaptığı düzenlediği basın toplantısında “İngiltere'nin Taliban'ı tanıma ihtimaline ilişkin soruya, "Öngörülebilir gelecekte Taliban'ı tanımayacağız ancak diyaloğa açığız." ifadesiyle cevap vermişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL