Ahraruş Şam Hareketi, Yeni Liderlerinin Biyografisini Yayınladı

SURİYE 30 Ağustos 2017 16:50
Videoyu Aç Ahraruş Şam Hareketi, Yeni Liderlerinin Biyografisini Yayınladı

Ahraruş Şam, lider kadrosundaki görev değişikliklerinin ardından yeni atanan liderlerin kısa biyografilerini yayınladı.

Genel Emir Hasan Sufan Ebu Bera, Genel Emir Naibi Ala Fehem Ebu’l İzz, Siyasi Kanat Lideri Kinan El Nuhas Ebu Azzam ve Askeri Kanat Lideri Muhammed Zitun Ebu Adnan, yayınlanan info-grafik tanıtıldı.

Ahraruş Şam Hareketinin yeni liderlerine ait biyografilerini ilgili okurlarımız için Türkçeleştirdik:

Genel Emir       

Hasan Sufan Ebu Bera

1977 Lazkiye doğumlu

Çocukluk yıllarından bu yana Kuran hafızı

Tişrin Üniversitesi Ekonomi Fakültesinden mezun

Suudi Arabistan’da birden fazla büyük şirkette beş sene boyunca müşteri yöneticisi ve mali yönetici olarak çalıştı. Çok sayıda büyük alimden ilim aldı. Ahraruş Şam düşünce ve menhecinin kurucu teorisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor ve tüm menhec ve entelektüel yönlerle açık bağları bulunuyor. Herkesle diyalog geliştirmeyi benimser. Rejim hapishanelerinde 12 yılı geçti ve 2008 yılındaki meşhur Sidneya isyanında Rejimle aylarca süren müzakereleri yürüttü. Askerlerden ve subaylardan 1250 esir ile 1300 hapishane mahkumunun kanlarının akıtılmasını engellemesine rağmen Devlet Güvenlik Mahkemesi DGM 2010 yılında kendisini isyanı yönetmek suçlamasıyla ömür boyu hapse mahkum etti. Başkanlık Sarayından esir alınan tutsaklarla takas kapsamında 26 12 2016 yılında hapisten çıktı.

Genel Emir Naibi

Ala Fehem Ebu’l İzz

1982 Eriha doğumlu

Telekomünikasyon Mühendisi

Eriha’daki ilk muhaliflerden ve İbaad Er Rahman Tugaylarının kurucularından

Daha sonraları Eriha ve Cebel Zaviye’deki tasniye üretimlerinden sorumlu oldu. Ardından Tıbbi Büroda tıp tedarikleri için mühendis olarak çalışmaya başladı. Fethul Mubin savaşı günlerrinde Halep Lazkiye yolunda ve diğer savaşlarda yer aldı. Usame Bin Zeyd Tugaylarını kurdu ve liderliğini yaptı, daha sonra da Liva El Abbas’ın emirliğini yürüttü. Ceyşul Feth’in İdlib savaşında yer aldı; mihver vafi tahlil el mukabele’nin komutan yardımcısı ve Eriha iş sektörünün lideriydi. Eriha bölgesinde Cundul Aksa’ya karşı savaşan ilk kişiydi, onları oradan çıkardı. Hareketin (Ahraruş Şam’ın) kontrolündeki bölgelere yönelik son zorbalıkları püskürtmek için yürütülen operasyonları yönetti.

Siyasi Kanat Lideri

Kinan El Nuhas Ebu Azzam

1977 Madrid doğumlu

Şam’da Mekanik ve Elektrik Mühendisliği Fakültesinden

Madrid’de Elektron İhtisasi Telekomünikasyon Diploması aldı

Evzai Fakültesinden İslami İlimler mezunu

Başlangıcından itibaren Devrimde, protestolarda, medya çalışmalarında ve davet işlerinde yer aldı. Humuslu Muhalifleri desteklemek için kurulan Medya Merkezinin ve El Ensar Tugaylarını kuruluşunda yer aldı ve liderliğini yaptı. Humus’ta Liva El Hakk’ın kuruluşunda yer aldı ve genel emir naibliğini yaptı. 2012 yılındaki kuşatmada kuşatma bitene kadar Mücahitlerle beraber kaldı. Liva El Hakk ile Ahraruş Şam Hareketinin birleşme sürecini 2014’ün sonunda ilan edilen birleşme ilanına kadar takip etti. Ahraruş Şam Hareketinde Humus ve Zebedani dosyalarını takip etmekle görevlendirildi. Bab’ul Hava sınır kapısı yönetimine atandı. Ahraruş Şam Hareketi Şura Konseyi tarafından oluşturulan reform kurulunda yer aldı.

Askeri Kanat Lideri

Muhammed Zitun Ebu Adnan

Zebedani doğumlu

Şam Üniversitesi Şeriat Fakültesinde okudu

Eski bir Esed Rejim muhalifi olduğu için tutuklanarak ünlü Sidneya hapishanesine konuldu ve hapishanede yaşanan zor süreçler boyunca oradaydı; Suriye Devriminin öncesindeki yılda hapisten çıtı. Hapishaneden çıkmasının ardından memleketi Zebedani’ye yöneldi, devrim hareketine katıldı ve Hamza Bin Abdulmuttalib Tugayı gibi askeri tugayların kuruluşunda yer aldı. 2012 yılındaki Zebedani’ye yönelik şiddetli kampanyadan sonra Şam’a hareket etti ve Tecemmu Ensar El İslam’ın liderliğini yaptı. Derya’da sürdürdüğü işlerinin ardından doğu Guta’ya gitti. Daha sonra da Zebedani’ye giderek Hamza Bin Abdulmuttalib Tugaylarını kurdu, grup daha sonra Ahraruş Şam İslami Hareketi’ne katıldı. Son müzakere safhasında ve dört kentin anlaşmaya dahil edilme sürecinde Suriye’nin özgürleştirilen kuzeyine gitti.

Kaynak : Asyaninsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...