Alkol ve içki derslerden çıktı

GÜNDEM 19 Ekim 2021 12:05
Videoyu Aç Alkol ve içki derslerden çıktı

Turizm meslek liselerinde 2017 yılında ‘alkollü içki ve kokteyl hazırlama’ dersi eğitim müfredatından kaldırılmıştı.

 
2017 yılında yapılan bu düzenlemelerin ardından kaldırılan ‘alkollü içki ve kokteyl hazırlama’ dersinin yerine alkolsüz içeceklerin temel alındığı bir ders olarak devam etti. Ancak düzenlemenin ardından bazı et yemeklerinin hazırlığında alkol kullanımının baz alındığı dersler uygulanmaya devam etti. 2021 yılı ders kitaplarında ve müfredatlarında ise yemeklerin hazırlığında kullanılan alkol kısımları da derslerden kaldırıldı.

Gazetemizin ısrarlı yayınları üzerine 2017 yılına kadar turizm meslek liselerinde ders olarak okutulan ‘alkollü içki ve kokteyl hazırlama’ dersi uygulamadan kaldırılmıştı. Kaldırılan bu dersin ardından okullarda ‘Yiyecek İçecek Hizmetleri’ alanında bazı yemeklerin hazırlığı kısmında içerisinde alkol kullanımı ile alakalı dersler verilmeye devam ediliyordu. 2021 yılı içerisinde uygulanacak müfredattan lise düzeyinde alkollü içeriklerin tamamı kaldırıldı. 2017 yılında ciddi tartışmalara sebep olan “alkollü içki ve kokteyl hazırlama” dersinin kaldırılması ile alkol ve benzeri ürünlerin insan sağlığına zararlı ve bağımlılık yapan ürünler ile mücadele konusunda önemli bir adım olarak kabul edilirken, kaldırılan dersin ardından ‘Yiyecek İçecek Hizmetleri’ alanında verilen derslerin içerisinde bulunan alkollü kısımların tamamının kaldırılması ile 2021 yılından itibaren turizm meslek liselerinde uygulanan müfredattan alkol tamamen kaldırılmış oldu.
 
ALKOL İÇERİKLERİNİN HEPSİ KALKMIŞ OLDU
Turizm meslek liselerinde verilen derslerde alkollü kısımların olması vatandaşların sert tepkisi ile kaldırılmıştı. Geçmişte yapılan değişimin ardından 2017 yılından bugüne kadar modüllerde ve müfredatta yapılan güncelleme sayısı az olurken 2021 yılında yüz yüze eğitim ile birlikte yapılan müfredat değişimi ile alkol içeriklerinin tamamı müfredat ve ders kitaplarından kaldırılmış oldu. Alkollü içecek kısmı ile ilgili yapılan son değişiklik ile turizm meslek liselerinin derslerinde alkollü hiçbir içerik kalmadı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL