Almanya Mali’deki güçlerini geri çekiyor

DÜNYA 22 Ocak 2022 13:47
Videoyu Aç Almanya Mali’deki güçlerini geri çekiyor
Berlin, Mali’deki güçlerini geri çekerken, Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Rus paralı asker grubu Wagner'in faaliyetleri nedeniyle askerlerinin Mali'den çekilmesine karşı olduğunu ifade etti.

Lambrecht yarın yayınlanacak olan Welt Am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, “Pes etmeyeceğiz, Ruslara bu kadar kolay bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Alman bakan, “Moskova, bizi görmek istemedikleri her yere paralı asker göndererek Batı'yı otomatik olarak geri çekmeyi başaramayacak” dedi.

Mali’de ordu tarafından yönetilen geçiş hükümeti, geçtiğimiz günlerde ülkede Rusların olduğunu itiraf ederken, Avrupa Birliği'nin (AB) Mali kuvvetlerini eğitme görevine verdiği yetkinin aynısını onlara da verdiğini doğruladı.

Almanya, Fransa, İngiltere ve diğer ülkeler Mali geçiş hükümetini Rus Wagner grubuna ait paralı askerleri ülkeye getirmekle suçlarken, Mali ise bu iddiaları reddetti.

AB, Wagner’i şiddeti kışkırtma ve sivilleri baskı altına almakla suçlarken, geçtiğimiz ay (13 Aralık)  Wagner’e yaptırım uyguladı.

Lambrecht açıklamasında Mali hükümetine seslenerek, “Ülkede Alman ordusunun mevcudiyeti için bir arzunuz varsa, bu konuda şartlara uyulması için çalışmalısınız” diyerek Alman askerlerinin engelsiz hareket edebilmelerini ve onlara mümkün olan en iyi korumayı sağlamalarını talep etti. Bakan ayrıca, buna insansız hava araçlarının da (İHA) dahil olduğunu aktardı.

Lambrecht, “Mali hükümetine, beş yıl boyunca seçimleri aksatamayacağını veya ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlanan paralı askerlerle işbirliği yapamayacağını açıkça söyleyeceğim” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip Mali,  2012'den bu yana üç askeri darbeye tanıklık ederken, ülkedeki siyasi durum ise istikrarsız.

Geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen son darbeden bu yana askeri geçiş hükümeti ülkeyi ele geçirdi.

Almanya, AB’nin Mali güçlerini eğitime misyonu ve Birleşmiş Milletler Mali’deki Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na (MINUSMA) bin 350’den fazla askerle katılıyor.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL