Almanya'nın Afganistan faturası milyarları geçti

GÜNDEM 21 Kasım 2014 12:28
Videoyu Aç Almanya'nın Afganistan faturası milyarları geçti

Almanya, Afganistan görevinin bilançosunu çıkardı, 13 yılda 55 asker ölürken 2,9 milyar Avro para harcandı. Federal hükümet raporunda güvenlik durumunde olumlu bir gelişme görülmediği kaydedildi.

Alman federal hükümeti, 13 yıldır devam eden NATO'ya bağlı Afganistan görevinin bir değerlendirmesini yaptı. Değerlendirmede, insan hakları, basın özgürlüğü, eğitim ve hayat standartlarının iyileştirilmesi gibi olumlu bazı gelişmeler ifade edilmekle birlikte, Çarşamba günü Federal hükümet tarafından kabul edilen ilerleme raporunda Afganistan'daki güvenlik durumu kritik bir dille ifade edildi. Ülkedeki ekonomik gelişme ve uyuşturucuyla mücadelede de olumlu bir gelişme görülmediği kaydedildi.

Federal Alman hükümeti tarafından dün kabul edilen yeni kanunla Alman Federal Ordusunun Afganistan'daki NATO görevi bir yıl daha uzatıldı. Yeni görevde Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif'te bulunan Alman üssünde 850 Alman askeri görev yapacak. 1 Ocak 2015'ten itibaren başlayacak görevde Federal Ordu, çatışmalara katılması öngörülmemekle beraber, saldırıların hedefi olmaya devam edecek.

Federal hükümet toplantısından sonra basına demeç veren Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Federal Ordunun görevinden beklentilerin çok fazla olmaması gerektiğini savunarak, Afganistan'daki görevin hem aydınlık hem de karanlık tarafları bulunduğunu söyledi. Ancak buna rağmen Afganistan'da olumlu gelişmeler görüldüğüne inandığını ifade eden Von der Leyen, 'Afganistan terör yuvası değil, Afganistan şansı hakeden bir ülke.' dedi. Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de yeni görevin daha farklı olacağını vurgulayarak, yeni bir aşamada bulunduklarını, bu aşamada yeni bir geçişi organize etmeleri gerektiğini belirtti.

ALMANYA 3 MİLYAR AVROYA YAKIN MASRAF YAPTI

Geçen 13 yıl içinde Almanya'nın Afganistan'daki NATO görevi sırasında bulundurduğu asker sayısı 5 bin 350'ye kadar çıktı. Bu görev sırasında 35'i saldırılar sonucu olmak üzere 55 Alman askeri öldü. Yapılan mali masraflar ise 2,9 milyar Avroyu buldu.

Alman Federal hükümet raporunda Afganistan'ın NATO görevinin başladığı 2001 yılındaki durumundan şu andaki durumunun çok daha iyi olduğunu söylemenin mümkün olmadığı kaydedildi. Yapılan harcamaların işe yarayıp yaramadığı üzerinde durulmadı.

Alman hükümetinin verilerine göre 13 yıl içinde Afganistan'da okula giden çocuk ve genç sayısı 1 milyondan 8 milyona yükseldi. Üniversite öğrencilerinin sayısı da 8 binden 100 bine çıktı. Ancak ülkedeki güvenlik durumunda bir düzelme görülmedi. Afgan Ordusunda bu yıl öldürülenlerin sayısı 3 bin 450'yi buldu. Geçen yıl 3 bin 650 Afgan askeri öldürülmüştü. Taliban tarafından yapılan saldırılar bu yıl yüzde 23 oranında azaldı. Geçen yıl 20 bin 900 saldırı yapılırken, bu yıl saldırı sayısı 16 bin 100'e düştü. Fakat BM'nin bildirdiğine göre hayatını kaybeden sivil sayısı bu yıl yüzde 17 oranında artarak 1564'ü buldu.

Kaynak : Dunyabulteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X