Alparslan Kuytul 9 Kez Ertelenen Mahkemeden Beraat Etti

GÜNDEM 3 Kasım 2020 15:53
Videoyu Aç Alparslan Kuytul 9 Kez Ertelenen Mahkemeden Beraat Etti

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı başkanı Alparslan Kuytul, 9 kez ertelenen mahkemeden beraat etti.

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’nın Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, Terör propagandası iddiasıyla 11. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın 9. duruşması bugün görüldü. Terör örgütü üyeliği, suç örgütü kurmak gibi ağır suçlardan yargılanan Kuytul, 3 seneyi bulan dava sürecinin ardından bugün beraat etti.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Alparslan Kuytul'un "silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan "terör örgütünün cebir şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olmaması gözetilerek" beraatine karar verdi. Sanığın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme" iddiasından ise atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraati kararlaştırıldı.

 

Heyet, diğer sanıklar Mahfuz Ç. veGökhan Y'nin de haklarındaki suçlamaların yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlerine hükmetti. 

 

NELER YAŞANMIŞTI

Alpaslan Kuytul, 30 Ocak 2018 tarihinde evine yapılan baskınla terör örgütüne üye olmaktan gözaltına alınmıştı. 8 Şubat 2018’de Sulh Ceza Hâkimliğine tutuklanma talebiyle sevk edilmiş, Sulh Ceza Hâkimliği, 4 terör örgütüne birden üye olmakla tutuklamış ve Kuytul, Bolu F Tipi Cezaevine gönderilmişti.

Ardından Furkan Vakfına kayyım atanmış, başka illerde bulunan ve adı Furkan olan dernekler ve internet siteleri kapatılmış, yurt iddiasıyla evler mühürlenmiş ve öğrenci ve aileler dışarı atılmıştı.

Bolu F Tipi Cezaevinde Kuytul’un hakları gasp edilmiş; 3 kişilik koğuşa tek başına konulmuş, kitap okuma, spor etkinliği, avukatıyla görüşme hakları kısıtlanmış, televizyon verilmemişti. Tutuklu yargılandığı “terör örgütüne üye olmak” suçlaması savcılık tarafından “terör örgütü propagandası” olarak değiştirilmiş ve 8 Kasım 2018 tarihinde yapılan ilk duruşmada tahliye kararı verilmişti. Ancak bu kez suç örgütü iddiasından yargılandığı dava dolayısıyla tutukluluğuna devam edildi.

24 Ocak 2019 tarihinde, 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk davadan da tahliye oldu. Ne hazindir ki henüz tahliyesinin üzerinden 24 saat geçmeden yeniden tutuklandı. Olağanüstü bir hızla bile okunması incelenmesi mümkün olmayan evraklar 3 gün süren sanık beyanları ve avukat savunmaları ve deliller incelenmeden 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, birkaç saat içinde yeniden tutuklanmasına hükmedildi ve Kuytul bir kez daha Bolu F Tipi kapalı cezaevine gönderildi. Alparslan Kuytul, 22 aylık tutukluluk sonrası 5 Aralık 2019 tarihinde tahliye edildi, ancak mahkeme süreci devam ediyordu.

1000
icon
Ayyıldız 5 Kasım 2020 13:22

Orda beraat ettin ama benim gözüm de ve gönlümde hala mahkumsun. Sizleri iyi tanırım, hep böyle şişirilir ve pohpohlanırsınız. Bazı konuşmalarını dinledim, tefrika, iftira ve çarpıtmadan başka bir şey yok. Güya islami sohbet yapıyorsun, lakin baştan aşağı siyaset. Bütün işiniz müminleri karalamak, cemaatlere çamur atmak, milletin saygı duyduğu alimlere dil uzatmak. Kafirlere gelince tık yok. Söylesene kimin adına ve kimin ağzıyla konuşuyorsun...

0 0 Cevap Yaz
Ata aydın

Şuanda herkes susmus türkiyede kimse haksızliklari dile getirmiyor beyefendi sen neyden bahsediyorsun.adam dedikleri herşey ortaya çıkıyor.diyorsun ki niye siyaset konuşuyor.peygamber efendimiz a.s siyaset yapıyordu.sen bu zamana kadar türkiyede haksızlık hukuksuzluk var sen dile getirdin mi yok o zaman sus.

0 0
Hatırlatıcı 4 Kasım 2020 12:12

SN. KUYTUL Beyefendi... Geçmişte çok ahkam kestin... Çok bol keseden salladın ve kınadın... bak ufak bir şey gelince başına sen ve camaatin PIT Diye sönüverdi... gerçi hani eleştidiğin herakatlar... bu kudar yıl çalıştı ve birşey yapamadılar dedin... bak sen 40 Yıl oldun ama sesin soluğun kesildi... Pıt diye söndün... yazık değil mi o kadar Müslüman'ın günahına girdin... Demek sandalyede ahkam kesmek işe yaramıyormuş... Sana bundan sonra Hocaefendi değilde PITKESİLDİ efendi deseler daha uygun olur... Ha 40 Ton Etin vabalini de unutma....

0 2 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası