Amerika'nın Orta Doğu'da Ninja bomba kullandığı iddia edildi

DÜNYA 12 Mayıs 2019 04:18
Videoyu Aç Amerika'nın Orta Doğu'da Ninja bomba kullandığı iddia edildi

Amerika'nın Libya, Suriye, Irak, Yemen ve Somali’deki operasyonlarına Ninja bomba kullandığı iddia edildi. The Wall Street Journal gazetesinin iddiasına göre ABD 2017'den bu yana kritik operasyonlarda R9X adı verilen yeni bir füze türünü kullanıyor. Füzenin en belirgin özelliklerinden biri patlamadan öldürmesi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) 2017 yılından bu yana Libya, Suriye, Irak, Yemen ve Somali’deki operasyonlarında patlamayan gizli bir füze kullandığı iddia edildi.

The Wall Street Journal gazetesinin eski ve mevcut ABD yetkililerine dayandırdığı haberinde, sır gibi tutulan silahın Hellfirefüzesinin değiştirilmiş bir versiyonu olduğu belirtildi.

R9X olarak adlandırılan füzenin patlamadığı, sadece ağırlığıyla arabaların üstünü ve evlerin çatısını delerek potansiyel kurban üzerine düştüğü kaydedildi.

Füzenin 6 adet uzun bıçakla donatıldığı, bu bıçakların düşüşe birkaç saniye kala fırlatılıp yolundaki tüm engelleri paramparça ettiği ifade edilirken uzmanların bu silah için ‘ninja-bomba’ adını kullandığı aktarıldı.

ABD askerlerinin bu füzeyi nadiren, sadece belli şartlarda kullandığını ileri süren gazete, örnek olarak terörist örgüt liderlerinden birinin bulunduğu yerin net olarak tespit edildiği ama normal silahın etraftaki sivillere zarar verme riskini taşıdığı durumlar gösterildi.

Kaynakların verdiği bilgiye göre bu füze Libya, Suriye, Irak, Yemen ve Somali’de toplamda “yarım düzine kez” kullanıldı.

ABD’nin bu silah üzerindeki çalışmaları 2011’de başladığını yazan gazete, R9X füzesinin eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde, hava saldırılarında sivil kayıpları önleme amacıyla geliştirildiğini savundu.

Kaynak : airturkhaber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...