Ankara'dan, Covid-19 için toplanan AB zirvesinden çıkan sonuç bildirgesine tepki

GÜNDEM 4 Mayıs 2020 09:48
Videoyu Aç Ankara'dan, Covid-19 için toplanan AB zirvesinden çıkan sonuç bildirgesine tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy, ekonomiyi canlandırmak için perşembe günü video konferans aracılığı ile yapılan Avrupa Birliği zirvesinin ardından yayımlanan ve Türkiye'nin Akdeniz'deki faaliyetlerini de içeren sonuç bildirgesine tepki gösterdi.

27 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, ekonomik krizi acilen atlatmak amacıyla Avrupa Komisyonu'nu görevlendirirken zirvede Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü faaliyetleri de gündeme geldi.

Avrupa Birliği Konsey Toplantısının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinin son paragrafında Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de "yasadışı yürüttüğü faaliyetlerine" de yer verildi. AB yetkilileri daha önce birçok kez dile getirildiği gibi Kıbrıs ile dayanışma içerisinde olduklarını duyurdu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy ise duruma tepki göstererek sonuç bildirgesindeki Türkiye ile ilgili bölümün 'köhnemiş birlik dayanışması anlayışıyla' kaleme alındığını belirterek Avrupa Birliği'nin, 'Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist politikalarına alet olduğunu' bildirdi.

Aksoy, "AB'den beklentimiz, Kıbrıs Rumlarını Kıbrıs Türkleriyle, Yunanistan'ı ise ülkemizle diyaloğa teşvik etmesidir. Rum/Yunan ikilisinin dar görüşlü çıkarları uğruna AB üyelik sürecimizin rehin alınmasına izin vermemelidir. Daha önce de vurguladığımız üzere, Türkiye Doğu Akdeniz'de hem kendi haklarını hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir." dedi.

Kaynak : Euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL