Arakan'da Myammar ordusu 2 köyü daha ateşe verdi

ÖZEL HABER 28 Ağustos 2017 13:17
Videoyu Aç Arakan'da Myammar ordusu 2 köyü daha ateşe verdi

Myammar hükümeti Arakanlıların yaşadığı Rathedaung'un altındaki Çin halı ve Kutan Kauk köylerinide ateşe verdi, bölgedeki 1000 ev yanarken, köylerdeki Müslümanlar bölgeyi terk ederek Bangladeş sınırına doğru yola çıktı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Budist Myammar ordusu Rathedaung Kasabası ve Maungdaw'taki Yerinden Olmuş Kişiler (IDP) kamplarına saldırı düzenledi, saldırılarda köyler ve kamplar ateşe verilirken, saldırıların helikopterlerle yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bölgedeki 2 köyde yaklaşık 1000 ev ateşe verilirken, bölgedeki savunmasız sivil insanlar Bangladeş'inde kabul etmediği bir ortamda sınırda bekliyor.
Bölge aktivistleri uluslararası yardım kuruluşlarına seslenerek bölgede ne yiyeceğin, nede içeceğin kaldığını biran önce müdahalede bulunulmazsa Myammar hükümetinin katliamından kaçabilmiş insanların Bangladeş sınırında açlık ve susuzluk karşısında kırılacağı haberini paylaştı.

Yerel kaynakların aktardığı habere göre Rathedaung Township'deki YongbinGyi köyünün 29 Ağustos'da yakılma kararının, Myammar hükümeti ile Rakhine budist çeteleri arasında yapılan toplantıda alındığı öğrenildi. Yarın köylerin yakılmasına devam edileceği bildirilirken, uluslararası  baskı oluşmassa Arakan'lıları yurtlarından tamamen sürgün edene kadar Myammar hükümetinin ve budist çetelerin durmayacağı haberde paylaşıldı.
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X