Arakanda Budistlerin, Müslümanlar İçin Koyduğu Bazı Yasaklar

ARAKAN 28 Haziran 2013 13:25
Videoyu Aç Arakanda Budistlerin, Müslümanlar İçin Koyduğu Bazı Yasaklar

Güneydoğu Asya ülkesi olan Burma’da Budist çeteler, Mynmar hükümetinin arkasına aldıkları desteğiyle Müslümanlara zulm etmekte hatta dahada ileri giderek müslümanları dinlerinden dolayı öldürmektedir.

Hükümet askerlerinin  kışkırttığı Budist çeteler  mahalle mahalle gezerek  hatta yolları keserek önüne gelen müslümanı sırf dini için öldürmektedir. Bölgede Müslüman nüfusun fazla olduğu Arakan bölgesinde her gün Budist çeteleri, müslümanlara ait camii ,ev ve medreseleri yakıp yakaladıkları müslüman kızlara tecavüzler ediyorlar.

Burma  Hükümet güçlerinin bu tür cinayetleri hiçbir şekilde suç saymaması  Budist çetelerin iştahını dahada kabartmaktadır. Hergün bölgede Müslüman halka zoraki sürgünler ve katliamlar uygulanmaktadır. Burma’da Cunta yönetim tarafından kışkırtılan Rakhin adı verilen  Budistler çeteler , Rohingya Müslümanların üzerine kışkırtılmaktadır. Yönetim Cunta yönetim olduğundan hiç bir hak iddia edilmemekte hatta bölgeye gelen yardımlar bazı şartlarla müslümanlara ulaştırılmaktadır.

4 Mayıs 2008′de oluşan kasırga sebebi ile son belirlemelere göre yaklaşık 51.000 kişi ölü, 41.000 kayıp vardır. Cunta ısrarlar sonucu 8 Mayıs 2008′de Birleşmiş Milletler ve Türk Kızılayı yardımlarını kabul etmiştir. Geçen zamanlarda Türk heyetinin Burma müslümanlarına yapacağı yardım Cunta yönetime takılmış ve  yardımlarının bir kısmı budist tapınaklarına dağıtılma şartı ile  geri kalan yardımlar müslümanlara dağıtılna izni verilmiştir. İşkence, ölüm ve tecavüzlerin hergün sistematik olarak müslümanlara uygulandığı Burma’da, Hükümet destekli çeteler halka ya ölümle yada sürgünle tehtit etmektedir.
  • Bir müslüman, bir köyden bir köye 'izin almadan gidemez ' İzinsiz giderse, 7 yıl hapis cezası vardır.
  • Bir müslüman evlenmek isterse, 500 $ ödeyip başvuracak ve 3 yıl bekleyecek. Uygun görülürse evlenecek.
  • Bir müslüman, iş bulup çalışamaz. Ama budist bir vatandaşın tarlasında 'ücretsiz' çalışmak zorundadır.
  • Bir müslüman mo...torlu hiçbir araca binemez. Bisiklete binebilir.
  • Bir müslüman, sahip olduğu tavuk için dahi vergi öder.
  • Bir müslümanın 'eğitim alması' yasaktır. Arapça bir sayfa, bir kağıt bulunursa bu onu'hapise' götürür.
  • Bir budist, bir müslümanı öldürürse işleme tabi tutulmaz. Öldürmüşse veya tecavüz etmişse veya dövmüşse haklı sebebi vardır.
  • Arakan’da bütün camiler halen kapalı. Cenaze namazına bile izin verilmiyor. Müslümanlar, ölüleri için gece saatlerinde yerel yöneticilere rüşvet vererek cenaze namazı kılabiliyor.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X