Arakanlı direnişçiler Budist çeteleri vurdu

ARAKAN 7 Şubat 2019 17:04
Videoyu Aç Arakanlı direnişçiler Budist çeteleri vurdu

Myanmar hükümetinin emrettiği ve askerlerinin uyguladığı Arakan'daki sistematik soykırım devam ediyor. Bu soykırıma karşı bölgede örgütlenen El-Yakin Hareketi, Myanmar Ordusu’na saldırı düzenlediklerini ve birçok silahı ‘’ganimet’’ olarak aldıklarını duyurdu.

El Yakin veya Arakan ve Rohingya Dayanışma Ordusu (ARSA) olarak bilinen grup, Myanmar Hükümetinin Arakan'da yaptığı saldırılara karşı direniş çağrısı yaptı. 2012 yılında kurulmuş bir İslami hareket olarak biliniyor.

Bu soykırıma karşı bölgede örgütlenen El-Yakin Hareketi, Myanmar Ordusu'na saldırı düzenlediklerini ve birçok silahı ‘'ganimet'' olarak aldıklarını duyurdu.

O operasyonun görüntüleri ise El-Yakin Hareketi tarafından yayınlandı.

WhatsApp Image 2019-02-05 at 16.32.57

WhatsApp Image 2019-02-05 at 16.32.58

WhatsApp Image 2019-02-05 at 16.32.58 (1)

Arakan'daki Müslümanlar daha önce yayınladıkları bir basın bildirisinde, kendilerini ve orada yaşanları şu şekilde anlatmışlardı:

"Abu Ammar Junooni, öncelikle tüm Myanmar Halkına ve kendi uluslarını yöneten dünya liderlerine çok önemli bazı mesajlar iletmek istiyorum. İlk olarak, halkın hür iradesine karşı, yönetime el koyan Myanmar barbarlık rejiminin, bitmek tükenmek bilmeyen şekilde bizlere ve diğer ulusal gruplara terör aracılığıyla zulmettiğini söylemek isterim.

Rohingya zulmü, bu ülkede yaşanan zulmün ve ayrımcılığım klasik ve yaşayan örneklerinden yalnızca bir tanesidir. Bu zulüm; senelerden beri ırk, din ve mezheplerimize dayanarak sistematik biçimde ayrımcılığa uğrayan, insanlığa karşı işlenen her türlü suçun öznesi haline getirilen ve bunun da ötesinde soykırıma uğrayan etnik toplumumuzu korumak için ayaklanmak üzere 9 Ekim 2016 tarihinde silahlanmış olmamızın temel sebebidir." İfadeleri kullanmıştı.

El Yakin hareketi lideri Abu Ammar Junooni yaptığı basın açıklamasında, niçin mücadele kararı aldıklarını da şu cümlelerle anlatmıştı;

"Halkımız on yıllardır medeni dünyanın kendilerine verilen hakları kullanarak bu zulme bir dur diyeceğine ve gelip bizi kurtaracaklarına dair inançlarıyla sabırla beklediler. Fakat trajik sonuç şu oldu ki, bu süre zarfında hem çok fazla zaman hem de milyonlarca insanımızı kaybetmekle kalmadık, hem içerde hem de dışarıda milyonlarca insanımız istemeden mülteci konumuna düştü.

Burada şuna eşit vurgu yapmanın da oldukça önemli olduğunu düşünüyorum, bizler, Rohingyalılar olarak 9 Ekim 2016 tarihinde, Myanmar'da elimizden zorla alınmış olan vatandaşlık haklarımızı ve özgürlüğümüzü geri almak amacıyla silahlandık."

Kaynak : TimeTurk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL