Arakanlı Direnişçilerden Myanmar’da karakola saldırı: 9 polis öldü

ARAKAN 11 Mart 2019 00:21
Videoyu Aç Arakanlı Direnişçilerden Myanmar’da karakola saldırı: 9 polis öldü

Myanmar hükümeti, Arakan Ordusu adlı örgütün, dün, Arakan eyaletindeki Sittwe şehri yakınında yer alan Yoetayote köyündeki karakola saldırdığını ve saldırıda 9 polis memurunun öldüğünü açıkladı.

Çoğu Budist olan Yoetayote köyü sakinleri, dün gece geç saatlerde, silahlı grubun köydeki karakola saldırısıyla birlikte silah sesleri duyulduğunu aktardı.

Myanmar Enformasyon Bakanlığı’nın resmi Facebook hesabından yapılan açıklamada, saldırıya uğrayan karakoldaki 9 polis memurunun öldüğü ve bir polis memurunun hala kayıp olduğu bilgisi yer aldı.

Açıklamada, “Arakan terörist grubunun yaklaşık 60 üyesi, hafif ve ağır silahlar kullanarak karakola bir saldırı başlattı” ifadesi kullanıldı.

Myanmar ordusu ise dün, Bangladeş sınırındaki başka bir yerde Arakan Ordusu'ndan yaklaşık 200 kişiyle çatışmaya girdiklerini açıkladı.

Myanmar ordusu, Ocak ayında 13 polisin öldüğü saldırıdan sonra Arakan Ordusu'nu terör örgütü olarak ilan etmişti. Aralık ayından bu yana Myanmar'da güvenlik güçleri ve Arakan Ordusu arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Myanmar liderleri, Arakan’ın özerkliği için savaşan Arakan Ordusu'nu ortadan kaldırma sözü verdi. Ancak çatışmalar diğer bölgelere de yayılarak 5 binden fazla insanın yerinden olmasına neden oldu.

Müslüman Arakanlı azınlıktan oluşan silahlı Arakan Ordusu 2017 yılında güvenlik merkezlerine saldırıda bulunarak, ordunun Arakan’da askeri operasyon başlatmasına neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar ordusunun bu operasyonlarının ardından 730 binden fazla Arakanlının komşu Bangladeş'teki kamplara kaçtığını bildirmişti.


Arakanlı direnişçiler Budist çeteleri vurdu
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL