Arakanlı mültecilerden geri dönüş için vatandaşlık hakkı şartı

DÜNYA 29 Temmuz 2019 14:36
Videoyu Aç Arakanlı mültecilerden geri dönüş için vatandaşlık hakkı şartı

Üst düzey bir Myanmar yetkilisi, acımasız askeri operasyonların ardından Myanmar'dan komşu Bangladeş'e kaçan Arakanlı Müslümanların ülkeye dönmeleri halinde vatandaşlık başvurusunda bulunabileceklerini dile getirdi.

Myanmar Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Myint Thu başkanlığındaki 10 kişilik Myanmar heyeti, çoğu mülteci kamplarında kalan Arakanlıların ülkelerine geri gönderilmesi konusundaki görüşmeler için Bangladeş'e gitti.

DPA’nın aktardığına göre Thu, Bangladeş'in güneydoğusundaki sahil kasabası Cox’s Bazar'da bulunan mülteci kamplarını ziyaret ederek, Arakanlılarla bir takım görüşmeler gerçekleştirdi.

Thu, görüşmelerin ardından yaptığı basın açıklamasında, “Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık elde etme imkanlarını açıklamaya çalışıyoruz” dedi.

Myanmar yönetimi, 1982'de yürürlüğe giren Myanmar Vatandaşlık Yasası’na dayanarak, Bangladeş'ten gelen yasadışı göçmenler olarak gördüğü Arakanlıları vatandaşlık hakkından mahrum etti.

Thu, “Yasalara göre tam vatandaşlık hakkına sahip olamayabilirler ancak vatandaşlığa geçebilirler. Çocukları ise tam vatandaşlığa sahip olabilir” diye konuştu.

Öte yandan Myanmar heyeti ile görüşen Arakanlı Müslümanların 35 kişiden oluşan heyet, etnik bir grup olarak tanınmadıkları sürece Myanmar'a geri dönmeyi reddetti.

Arakanlı temsilciler, vatandaşlık hakkını elde etmeden ve uluslararası toplumun gözetiminde güvenli bir şekilde geri dönüşlerinin garantisi verilmeden Myanmar'a dönmeyeceklerini belirtti.

Bu, Myanmarlı yetkililerinin Arakanlı mültecileri dönüş sürecini başlatmaya ikna etme amacıyla Cox’s Bazar’daki kamplara yaptığı ikinci ziyaret.

Arakanlı mülteciler, geçtiğimiz Ekim ayında yapılan görüşmelerde de mevcut şartlarda ülkelerine dönmeyi reddetti.

Myanmar ve Bangladeş, 2017 yılının Kasım ayında, mültecilerin gönüllü geri dönüşlerini öngören bir anlaşma imzaladı, fakat geri dönüş süreci başlamadı.

Bangladeş, Myanmar'ı Arakanlıları kabul etme konusundaki isteksizliği yüzünden suçladı.

Birçok Arakanlı, vatandaş olarak kabul edilmemeleri halinde ülkeye döndüklerinde yeniden zulüm görmekten korkuyor.

Myanmar ordusunun, 2017 yılında isyancılara yanıt olarak başlattığı şiddet içerikli askeri operasyonları nedeniyle 730 bin Müslüman Arakanlı Bangladeş’e kaçmak zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Myanmar Bağımsız Araştırma Misyonu, Myanmar'daki askeri operasyonun toplu cinayet, toplu tecavüz ve kundaklama eylemlerini içerdiğini açıklayarak, bunun  ‘soykırım niyeti’ taşıdığını vurguladı.

Myanmar ise tüm suçlamaları reddetti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL