Arakanlı Müslümanlardan 'Bir daha asla' protestosu

ARAKAN 27 Ağustos 2018 11:46
Videoyu Aç Arakanlı Müslümanlardan 'Bir daha asla' protestosu

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar ordusu tarafından uygulanan sistematik soykırımı protesto ettiler

Myanmar ordusunun uyguladığı sistematik soykırımdan ve şiddetten kaçarak komşu ülke Bangladeş sınırına yakın yerlere sığınan Arakanlı Müslümanlar, ordu müdahalelerinin 1. yıl dönümünde protesto gösterileri düzenledi. Onbinlerce Arakanlı Müslüman mülteci, Bangladeş'teki 'dünyanın en büyük mülteci kampında' "Bir daha asla" pankartı açarak adalet talep etti.

Protestolara yaklaşık 40 bin Arakanlı Müslümanın katıldığı belirtildi. Arakanlı Müslümanlar evlerine geri dönebilmek için toplu bir şekilde dua etti.

Myanmar ordusu geçen yıl, bölgedeki silahlı militanların bazı polis karakollarına düzenlediği saldırı sonrası Arakanlı Müslüman azınlığa yönelik bir operasyon başlatmış, yüzbinlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

YÜZ BİNLERCE İNSAN YURTLARINDAN SÜRÜLDÜ

700 binden fazla Arakanlı Müslümanın şiddetten kaçtığı tahmin ediliyor. Arakanlı Müslümanlar, ordu ve silahlı grupların kendilerine tecavüz ettiğini ve işkence yaptığını söylüyor. Bölgeye giden gazeteciler bazı köylerin yakıldığını da belgelemişti.

Birleşmiş Milletler, Myanmar ordusunun yaptığın "tipik bir etnik temizlik örneği" olduğunu açıklamıştı.

Myanmar'da yaşanan insanlık dışı şiddete dünyadan yeterince tepki gelmemesi Arakanlı Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Kaynak : dünya bülteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL