Arakanlı Müslümanlardan Myammar Askeri Üs ve Karakollara Saldırı

ARAKAN 25 Ağustos 2017 11:41
Videoyu Aç Arakanlı Müslümanlardan Myammar Askeri Üs ve Karakollara Saldırı

Myanmar Ordusu, Müslümanların 24 polis kontrol noktasına ve bir askeri üsse koordineli saldırı düzenlediğini duyurdu. Ordu Sözcülüğüne göre saldırılarda 21 Müslüman hayatını kaybetti ve 11 güvenlik görevlisi öldü.

Myanmar Ordusu, Müslümanların 24 polis kontrol noktasına ve bir askeri üsse koordineli saldırı düzenlediğini duyurdu. Ordu Sözcülüğüne göre saldırılarda 21 Müslüman eylemci hayatını kaybetti ve 11 güvenlik görevlisi öldü.

Cuma sabahı başlayan saldırıların halen devam ettiğini bildiren uluslararası ajanslar ülkenin kuzey batısında Ekim ayından bu yana yükselen tansiyonun patlama noktasına ulaştığını belirtti.

Myanmar Ordusunun ülkedeki Müslümanlara yönelik şiddet içerikli uygulamalarına karşılık veren Müslümanlar, güvenlik güçlerine karşı eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Ekim ayında düzenlenen eylemlerin arkasındaki isim olarak bilinen eski Adı Hareket El Yaqin (İman Hareketi) olan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu, bu sabahki saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Rohingyalı Müslümanlar tarafından kurulan hareket, olaylara ilişkin açıklamasında Budist Yönetimi düzenleyecekleri yeni saldırılarla tehdit etti.

Bir milyonun üzerindeki Müslüman Rohingyalılara yönelik uygulanan baskı, şiddet, tecavüz ve işkence olaylarına ilişkin hazırlanan Birleşmiş Milletler Raporlarına göre Rohingyalı Müslümanlar, dünyanın en zor şartları altında ‘yaşayan’ topluluklarından biri.

Son dönemlerde yaşanan eylemler, Rohingyalı Müslümanların kendilerine yönelik hak ihlallerini sonlandırmak için harekete geçtiğini gösteriyor.

Reuters, güvenlik güçlerinin bu ay başında başlattığı yeni ‘temizlik operasyonuyla’ şartların Rohingyalı Müslümanlar için daha kötü bir hal aldığını söylüyor.

Saldırılarda 10 polisin, bir askerin ve 21 Müslümanın hayatını kaybettiğini belirten Ordu Sözcülüğünden Reuters’e bağlanan bir yetkili ölümlerin artabileceğine dikkat çekti.

Sözcülük tarafından yapılan açıklamada ‘aşırı Bengalli isyancılar, kuzey Rakhine Eyaletinde yer alan  Maungdaw bölgesindeki bir polis istasyonuna el yapımı bombayla saldırdı ve koordineli saldırıları saat 1 itibariyle başlattı’ denildi.

Budist Rohingya Yönetimi Müslümanları yüz yıllara dayanan köklerine rağmen ülke vatandaşı görmediği için onları ‘Bengalli’ ismiyle adlandırıyor.

Vatandaş görülmeyen Müslümanlara kimlik kartı vermeyen Hükumet, onların hastane ve eğitim gibi kamu hizmetlerinden yararlanmalarına da izin vermiyor.

Bugünkü saldırılarında yaklaşık 1.000 Müslümanın yer aldığı kaydedildi.

Kaynak : Asyaninsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL