ARAP BİRLİĞİ MISIR'IN ÇAĞRISI İLE LİBYA İÇİN TOPLANIYOR

LİBYA 20 Haziran 2020 09:28
Videoyu Aç ARAP BİRLİĞİ MISIR'IN ÇAĞRISI İLE LİBYA İÇİN TOPLANIYOR

Arap Birliği, Mısır'ın talebi üzerine İsrail'in ilhak etme girişiminde bulunduğu Batı Şeria için veya işgal altındaki Kudüs için değil Libya'daki çatışmalar hakkında tepki kbir bakanlar kurulu toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, 22 ülkenin dışişleri bakanlarını bir araya getiren toplantının "önümüzdeki hafta yapılması gerektiğini" belirtti, ancak kesin bir tarih açıklamadı.

Video konferans üzerinden yapılacak bu görüşme, Libya'da Halife Hafter'i destekleyen Mısır'ın talebi üzerine gerçekleşecek.

Türkiye'nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümetine bağlı güçlerin Libya'da yürüttüğü operasyonlarda elde ettiği kazanımların ardından, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter siyasi çözüm arayışına girdi. Mısır da, Libya'da ateşkesin sağlanması için adımlar atıyor.

Hüsam Zeki daha önce yaptığı bir açıklamasında da, Libya'da yasal meşruiyetin hükümete ait olduğunu ve Türkiye'nin bu hükümetle anlaşması nedeniyle Libya'daki varlığının meşru sayıldığını söylemişti.

Çavuşoğlu: Libya'da Hafter'in artık meşruiyeti yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, dün Libya'daki ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamalarda, "Libya'da Hafter'in artık meşruiyeti yok, masada olmaması lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Çavuşoğlu Mısır'ın ateşkes çağrısı için, 'Hafter ve müttefiklerinin Libya'da ateşkes çağrısı ölü doğmuştur' demişti.

Libya'da kim kimi destekliyor?

Merkezi Trablus'ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Türkiye ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

Tobruk merkezli Hafter güçlerinin kontrolünde olan Temsilciler Meclisi ise Mısır, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya'dan destek buluyor.

Kaynak : euronews, İslam Medya
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X