Arap Yarımadası El Kaidesi lideri Nasir el Vuheyşi hayatını kaybetti

GÜNDEM 16 Haziran 2015 08:04
Videoyu Aç Arap Yarımadası El Kaidesi lideri Nasir el Vuheyşi hayatını kaybetti

El Kaide'nin lideri Dr. Eymen ez Zevahiri'den sonraki en yetkili ikinci ismi Nasir el Vuheyşi ABD drone saldırısında hayatını kaybetti.

Amerika; Yemen'de Arap Yarımadası El Kaidesi'ne yönelik düzenlediği insansız hava aracı saldırılarına devam ediyor. ABD droneları özellikle El Kaide'nin lider kadrosunu hedef alıyor.

Yemen Ulusal Güvenlik yetkilileri, Yemen'in Hadramevt bölgesinde Cuma günü meydana gelen ABD  insansız hava aracı saldırısında Nasir El Vuhayşi’nin hayatını kaybettiğini açıkladılar.

Amerika'nın Yemen için belirlediği hedef listesinin ilk sırasıda Yemen El Kaidesi lideri Nasir El Vuheyşi bulunuyor.

Nasir El Vuheyşi 11 Eylül saldırılarından önce Afganistan'da Usame bin Ladin'in yardımcı idi. Nasir El Vuhayşi ise Usame Bin Ladin’in gözde liderlerinden biri ve 2013 yılında Eymen El Zevahiri tarafından El Kaide Merkez Komutanlığı Genel Emirliği’ne atanmıştı. Amerika'nın Afganistan'a saldırmasının ardından, Tora Bora dağlarında yaşanan şiddetli çatışmalar sırasında Usame bin Ladin'e en yakın olan kişilerdin biriydi. İran'da tutuklanan Nasir El Vuheyşi Yemen'e gönderildi. 2006 yılında 22 arkadaşıyla beraber kendi hücreleri ile yakındaki bir cami arasında kazdıkları 44 metrelik tünel ile hapishaneden kaçtılar. Nasir El Vuhayşi, El Kaide’nin genel sorumlusu olarak Yemen’deki karargahından dünyanın tamamına yayılmış olan örgütün ana kararlarını alıyordu.

Taliban, El Kaide ve küresel cihadın önde gelen isimleri Amerika'nın en çok aranan teröristler listesinde yer alıyor. Listenin başında El Kaide lideri Eymen ez Zevahiri bulunyor. ABD'nin Zevahiri için belirlediği ödül: 25 milyon dolar. ABD; Nasir el Vuheyşi'nin bulundu yer hakkında bilgi veren kişiye 10 milyon dolar verceğini açıklamıştı.

Saldırı ile ilgili Arap Yarımadası El Kaidesi henüz bir açıklama yapmadı. El Kaide'ye yakın bazı siteler ve sosyal medya hesapları Arap Yarımadası El Kaidesi'nin yeni liderinin Kasım el Rimi olduğunu duyurdular. Kasım el Rimi; ABD'nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu 7 Arap Yarımadası El Kaidesi lideri arasında yer alıyor.

Yakın zamanda Arap Yarımadası El Kaidesi bünyesinde yer alan bir çok lider, ABD dronelerı tarafından hedef alınarak hayatını kaybetti. Son zamanlar Yemen’de ABD dronelerı ile öldürülen liderler: İbrahim Rübeyş, Nasır bin Ali el-Enisi, Haris en-Nazzari, Memun Hatim, Muhammed Salih el-Ğarabi ve Kaşe Suayri adlı kimselerdir. 

Kaynak : Inca News
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...