Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin Yeni Lideri Rimi, Zevahiri’ye Bağlılığını Duyurdu

GÜNDEM 10 Temmuz 2015 00:58
Videoyu Aç Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin Yeni Lideri Rimi, Zevahiri’ye Bağlılığını Duyurdu

Arap Yarımadasındaki El Kaide, yeni bir video yayınlayarak Eymen Ez Zevahari’ye bağlılığını yeniledi. Bağlılık açıklaması, örgütün yeni lideri Ebu Hureyre Kasım Er Rimi tarafından yapıldı.

Arap Yarımadasındaki El Kaide, yeni bir video yayınlayarak Eymen Ez Zevahari’ye bağlılığını yeniledi. Bağlılık açıklaması, örgütün yeni lideri Ebu Hureyre Kasım Er Rimi tarafından yapıldı.

El Kaide genel emiri ve Arap Yarımadasındaki El Kaide lideri Nasir El Vuhayşi, Haziran ayında ABD hava saldırısında öldürülmüş, yerine Kasım Er Rimi geçmişti.

Kuran’daki ‘Nice peygamberler var ki, kendileriyle beraber birçok Allah dostu çarpıştı da bunlar Allah yolunda başlarına gelenlerden yılmadılar, zaafa düşmediler, boyun eğmediler. Allah sabredenleri sever. Onların sözleri ancak, “Rabbimiz! Bizim günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı bağışla ve (yolunda) ayaklarımızı sağlam tut. Kâfir topluma karşı bize yardım et” demekten ibaretti. Allah da onlara hem dünya nimetini, hem de ahiretin güzel mükafatını verdi. Allah güzel davrananları sever’ ayeti ile başlayan video Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin yeni liderinin Allaha hamd etmesi ve Peygamberine selam göndermesi ile devam etti.

Ebu Hureyre Kasım Er Rimi, Şeyh El Celil olarak hitap ettiği Eymen Ez Zevahari’ye ‘kolaylıkta ve zorlukta, Allah yolunda cihat için işitme ve itaat etme üzere Kuran ve Sünet üzere beyat ettiğini’ belirtti.

Er Rimi, yenilediği bağlılık ilanında Arap Yarımadasındaki El Kaide Grubunun da kendisi ile beraber ‘beyat yenilediğini’ ifade etti.

Küresel Cihat Ekolünün kurucusu ve lokomotifi olarak kabul edilen El Kaide’de oturmuş bir geleneğe göre El Kaide’ye bağlı birliklerde lider değişimi olduğu zaman yeni liderin bağlılık ilanında bulunduğu biliniyor.

Uzun süredir El Kaide saflarında bulunan Ebu Hureyre Kasım El Rimi, örgütün Afganistan kökenli çekirdek kadrosundan kabul ediliyor.

ABD’nin başına 5 milyon dolar ödül koyduğu Kasım Er Rimi, Yemen’de hedef alınan ABD USS Cole Saldırısının sorumlularından.

Arap Yarımadasındaki El Kaide’nin Afganistan merkezde eğitim alan ekip tarafından kurulduğu ve El Kaide ekolünü en çok yansıtan kol olduğu biliniyor.

Kaynak : infocenter.media
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...