Avrupa Birliği: Gazze Ablukası Mutlaka Sona Ermeli

KahveKitap
FİLİSTİN 12 Haziran 2019 22:45
Videoyu Aç Avrupa Birliği: Gazze Ablukası Mutlaka Sona Ermeli

Avrupa Birliği, Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın ve Gazze halkının çektiği sıkıntıların sona ermesi, bölünmüşlük halinin de bitmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği’nin Filistin topraklarındaki heyeti başkanı Ralph Tarraf, Han Yunus’ta inşa edilen El-Fahhari “Sofya” katı çöp toplama merkezi açılışında yaptığı konuşmada, Gazze Şeridi’nin ekonomik, siyasi ve güvenlik durumunda köklü değişiklikler yapılmasının zamanının geldiğini söyledi.

Tarraf, “Bugün burada Filistin Yönetimi’ndeki ortaklarımızla birlikte Filistin’in her yerinde ve özellikle Gazze’de birlikte çalışmaya bağlılığımızı bir kez daha ifade etmek için bulunuyoruz” dedi.

12 yılı aşkın bir süredir dayanılması güç zorluklar yaşandığına işaret eden Tarraf, İsrail’in ablukasının devam etmesinin ve Filistin uzlaşısının başarısız olmasının hayatın her yönünü olumsuz etkilediğini belirtti.

Tarraf, tüm zorluklara rağmen Gazze Şeridi’nde sivil toplum kuruluşlarına, ekonomik kalkınma, su temini ve katı yakıt yönetimi Filistin davasına desteklerini sürdürdüklerini ifade etti.

Sofya Katı Atık Toplama Merkezi’nin Gazze Şeridi halkının yarısına hizmet vereceğini ve çevreye olumlu katkısı olacağını açıkladı.

Son iki yılda birçok zorluğu aştıklarını belirten Tarraf, açılışı yapılan tesisin Avrupa Birliği ve Filistin Yönetimi arasındaki işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu kaydetti.

 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X